Pierwsza farma fotowoltaiczna KGHM. „Najnowocześniejsza w Polsce”

Pierwsza farma fotowoltaiczna KGHM. "Najnowocześniejsza w Polsce"
KGHM

Na terenie należącego do spółki KGHM Zanam S.A. zakładu w Legnicy zakończono prace rozruchowe elektrowni fotowoltaicznej o mocy 3,146 MWp jak na razie jednej z największych w Polsce. KGHM zapewnia, że jest to również najnowocześniejsza tego rodzaju inwestycja w kraju. 

Budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie legnickiego oddziału KGHM Zanam ruszyła pod koniec sierpnia br. i  zakończyła się już 30 listopada. Instalacja obecnie funkcjonuje w ruchu próbnym, generując energię elektryczną dla spółki.

Do budowy farmy fotowoltaicznej wykorzystano ponad 9,5 tys. paneli PV. Sam obiekt zajmuje powierzchnię ponad 39,5 tys. m2. Na tej powierzchni postawiono 1 456 słupów nośnych, a także ułożono łącznie 120 km kabli.

REKLAMA

– Pomimo niedogodności związanych z pandemią SARS-CoV-2 inwestycja została zrealizowana w założonym terminie. To wielki krok w stronę samowystarczalności energetycznej naszego zakładu w Legnicy, który wpisuję się w strategię zrównoważonego rozwoju i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. – komentuje Bernard Cichocki, prezes zarządu KGHM Zanam S.A.

Dzięki uruchomieniu farmy PV oddział spółki w Legnicy będzie pozyskiwał do 3 GWh energii elektrycznej rocznie. To blisko połowa rocznego zużycia prądu przez ten oddział. Spółka podkreśla, że dzięki temu zaoszczędzi na zakupach energii na rynku.

– Postawiliśmy na najnowsze z dostępnych rozwiązań. Elektrownia w Legnicy funkcjonuje w oparciu o tzw. technologię 4.0. Mówiąc w skrócie, oznacza to, że elektrownia została wyposażona w zautomatyzowany i zinformatyzowany system, który pozwala na sterowanie instalacją oraz na monitoring jej stanu w czasie rzeczywistym przez 24 godziny na dobę. System wykorzystuje elementy uczenia maszynowego, sztuczną inteligencję i algorytmy analityczne zaprojektowane do przetwarzania tzw. big data. Słowem, elektrownia została zbudowana zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energii, dotyczącymi rozwoju energetyki fotowoltaicznej – dodaje Bernard Cichocki.

REKLAMA

Z informacji przekazanych wcześniej przez KGHM wynika, że w planach grupy jest jeszcze budowa m.in. trzech elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 13 MW, które mają powstać na terenach Huty Miedzi Głogów i Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora koło Lubina.

Wcześniej KGHM informował ponadto, że szykuje też inne projekty PV, w tym dużo większe, o mocach odpowiednio 66 MW i 30 MW. W pierwszym przypadku tak ogromna elektrownia fotowoltaiczna może powstać w Wierzbnej, a w drugim przypadku chodzi o wykorzystanie terenów dawnej kopalni Konrad w Iwinach pod Bolesławcem.

Zgodnie ze strategią KGHM, do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię koncern miedziowy pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

– W branży górniczo-hutniczej to wyjątkowo ambitny cel. Nie tracimy czasu i rozwijamy projekty fotowoltaiczne. Ekologiczne megawaty elektrowni KGHM Zanam już płyną – komentował podczas uroczystości uruchomienia farmy PV w Legnicy Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Miedziowy potentat konsumuje co roku około 2,8 TWh energii elektrycznej, w tym na razie 1/4 pochodzi z jego własnych źródeł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.