Producent falowników przekaże dane od prosumentów i pomoże w zarządzaniu siecią

Producent falowników przekaże dane od prosumentów i pomoże w zarządzaniu siecią
SMA

Niemiecki producent falowników fotowoltaicznych SMA wraz z operatorem sieci przesyłowej w Badenii-Wirtembergii nawiązali współpracę, której celem jest dzielenie się danymi od właścicieli instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, aby pomóc w ten sposób w bardziej optymalnym zarządzaniu lokalnym systemem energetycznym.

SMA podkreśla, że wraz ze wzrostem liczby instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, które podnoszą poziom autokonsumpcji, operatorzy sieci potrzebują wsparcia w zakresie zbierania danych na temat generacji energii z PV i tego, w jakim stopniu jest ona wykorzystywana na miejscu przez prosumentów.

Aby wesprzeć operatora systemu przesyłowego w niemieckim landzie Badenia-Wirtembergia – firmę TransnetBW, producent falowników dostarczy jej informacji na temat ilości energii, która jest produkowana przez instalacje fotowoltaicznej obsługiwane przez urządzenia SMA i tego, jaka część tej generacji trafia do sieci dystrybucyjnej na obszarze zarządzanym przez TransnetBW.

REKLAMA

– Coraz większa ilość zdecentralizowanych, odnawialnych źródeł wprowadza energię do sieci. W dodatku wielu właścicieli takich źródeł wykorzystuje część produkowanej energii na własny użytek, inwestując w magazyny energii. To bardzo dobry trend, ale jest on wyzwaniem dla operatorów sieci. Coraz ważniejsze w kontekście efektywnego kosztowo i niezawodnego funkcjonowania sieci stają się dokładne prognozy na temat ilości energii wprowadzanej do sieci i autokonsumpcji – komentuje Jochen Bornemann z SMA.

Tutaj mają pomóc dane od SMA, który tylko w Niemczech gromadzi bieżące informacje o produkcji energii trafiającej do sieci niskiego i średniego napięcia z ponad 180 tys. systemów PV, z tego około 20 tys. znajduje się w Badenii-Wirtembergii. Wszystkich elektrowni PV w Niemczech jest obecnie już ponad 2 miliony.

REKLAMA

Falowniki SMA o łącznej mocy około 95 GW obsługują obecnie na całym świecie ponad 2 mln elektrowni fotowoltaicznych zlokalizowanych w ponad 190 krajach, z czego 700 tys. instalacji o łącznej mocy 20 GW przekazuje informacje o bieżącej generacji czy autokonsumpcji do systemu SMA o nazwie Sunny Portal, w którym dane są aktualizowane co 5 minut.

W komentarzu na temat współpracy z SMA operator TransnetBW podkreśla, że trend związany z autokonsumpcją sprawia, że na kontrolowanym przez niego obszarze w sumie już około 10 proc. produkowanej energii nie trafia do sieci, co przekłada się na różnicę między rzeczywistą generacją, a generacją trafiającą do sieci, wynoszącą nawet około 500 MW.

– Dostęp do danych SMA pozwoli nam z jednej strony lepiej zmierzyć ilość energii produkowanej z fotowoltaiki, a z drugiej ocenić skalę autokonsumpcji – komentuje Philipp Guthke z TransnetBW.

Operator systemu przesyłowego mający siedzibę w Stuttgarcie i należący do grupy energetycznej ENBW zarządza sieciami wysokiego napięcia o długości około 3,1 tys. km.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.