Energa zbuduje farmę PV za 50 mln zł

Energa zbuduje farmę PV za 50 mln zł
Energa

W 2021 roku Energa zbuduje swoją pierwszą dużą elektrownię fotowoltaiczną, dla której ostatnio zapewniono gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Grupa Orlen, w skład której wchodzi Energa, do 2030 roku chce posiadać aktywa w energetyce odnawialnej na łączną moc 2,5 GW.

Z informacji uzyskanych przez „Parkiet” od biura prasowego Energi wynika, że w przyszłym roku koncern energetyczny z Gdańska chce oddać do eksploatacji farmę fotowoltaiczną o mocy 19,83 MW, na co złoży się w sumie 69 588 paneli PV.

Ta farma fotowoltaiczna zlokalizowana będzie w niedalekiej odległości od farmy wiatrowej o mocy 31 MW uruchomionej przez Energę w gminie Przykona w powiecie tureckim, a panele fotowoltaiczne będą znajdować się na terenie zrekultywowanego wyrobiska po byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, eksploatowanego w latach 90.

REKLAMA

Dla projektu o nazwie PV Gryf, którego koszt jest szacowany na 49,4 mln zł, spółka skutecznie złożyła ofertę w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w dniu 26 listopada. W ten sposób zabezpieczono 15-letnie gwarancje rozliczenia tzw. ujemnego salda.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Energę, koncern energetyczny należący do grupy Orlen planuje również inne wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne. Największa o docelowej mocy 100 MW jest realizowana w ramach projektu PV Mitra, a jej koszt jest szacowany na 251,8 mln zł. Ta inwestycja ma być obecnie na etapie prac planistycznych, a jej sfinalizowanie jest planowane na rok 2023.

Inny projekt realizowany przez Energę zakłada przejęcie spółki PV Wielbark i budowę farmy fotowoltaicznej w Borkach Wielbarskich w województwie warmińsko-mazurskim o docelowej mocy 62 MW, przy czym obecnie ma być już gotowe 8 MW. Przedwstępna umowa przejęcia 100 proc. udziałów w PV Wielbark została podpisana w 2019 roku.

Wcześniej w tym roku ogłoszono, że spółki Orlen Projekt i Energa Invest przystąpiły do współpracy przy realizacji zamówienia, które obejmuje opracowanie koncepcji oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW.

REKLAMA

Inwestycje mają zostać zrealizowane w terminalach paliwowych w Ostrowie Wielkopolskim, Żurawicy, Sokółce, a także w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, Zakładzie Produkcyjnym w Trzebini oraz we włocławskim ANWIL-u.

Całkowita, zainstalowana moc elektryczna w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii, jednak koncern energetyczny z Gdańska nie posiada jeszcze większych instalacji PV.

W 2019 roku udział odnawialnych źródeł energii w miksie wytwórczym Grupy Energa wyniósł ok. 38 proc. i był o 7 proc. wyższy w stosunku do roku poprzedniego. Duży udział w tym wyniku miał wzrost produkcji z pięciu farm wiatrowych Energi, które wygenerowały 447 GWh, czyli o 16 proc. więcej energii niż w roku 2018.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział w ubiegłym miesiącu, że do 2030 roku kierowana przez niego grupa zbuduje portfel w energetyce odnawialnej na poziomie 2,5 GW, z czego moc lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych ma sięgać w sumie 800 MW. Poza tym do 2030 r. Orlen chce postawić morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,7 GW.

Ostatnio na dachach siedziby Orlenu w Płocku pojawiła się największa jak dotąd w tej grupie instalacja fotowoltaiczna, której moc wynosi niemal 50 kWp i która składa się z 175 paneli polikrystalicznych o mocy 285 W każdy, wyposażonych w optymalizery mocy, które – jak podaje Orlen Projekt – mają umożliwić zwiększenie do 25 proc. wytworzonej energii elektrycznej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zacienienia.

Wcześniej PKN Orlen zamontował instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 180 kWp, złożone zarówno z paneli monokrystalicznych jak i polikrystalicznych, na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.