W 2021 r. NFOŚiGW wyda na Mój Prąd 500 mln zł

W 2021 r. NFOŚiGW wyda na Mój Prąd 500 mln zł
NFOŚiGW

Z planu budżetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że w tym roku wyda na dotacje około 5 mld zł. 10 proc. tej sumy ma pokryć wydatki związane z obsługą programu dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne pt. Mój Prąd. Nie chodzi jednak o nowy nabór wniosków.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał, że w tym roku przyzna dotacje w obszarze energii głównie w programach Czyste Powietrze (1,76 mld zł) i Mój Prąd (0,5 mld zł).

NFOŚiGW zaznacza jednak, że w przypadku Mojego Prądu te pieniądze zostaną przeznaczone na obsługę wniosków złożonych w drugim naborze, który zakończył się w ubiegłym miesiącu.

REKLAMA

Pierwotnie budżet programu Mój Prąd realizowanego od września 2019 roku ustalono na 1 mld zł, jednak w listopadzie 2020 r. zdecydowano o zwiększeniu puli środków na dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne o 100 mln zł, co umożliwia przekazanie dotacji dla około dodatkowych 20 tys. prosumentów.

Kwota 500 mln zł, o której informuje teraz NFOŚiGW, ma zostać przeznaczona na obsługę beneficjentów ostatniego naboru.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

W pierwszej i drugiej edycji programu Mój Prąd można było pozyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł na montaż domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Pieniędzy powinno wystarczyć dla około 220 tys. prosumentów, którzy zrealizują inwestycje w domową fotowoltaikę warte w sumie nawet ok. 5,5 mld zł.

Przeciętna moc instalacji fotowoltaicznych, na które dotacje pozyskali beneficjenci Mojego Prądu, wynosi 5,6 kW. Przy wolumenie 220 tys. dofinansowanych instalacji daje to łączną moc aż 1,232 GW.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nadal nie informują natomiast na temat nowego naboru wniosków w programie Mój Prąd na 2021 rok.

Wcześniej urzędnicy resortu klimatu sygnalizowali, że zostaną do niego włączone dodatkowe urządzenia, na które będzie można pozyskać dotacje. Była mowa o stacjach ładowania samochodów elektrycznych, pompach ciepła czy magazynach energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.