Mikrofalowniki kluczem do sukcesu. Wysoka jakość urządzeń instalacji PV
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata. Dlatego jednym z kluczowych czynników w procesie decyzyjnym o zakupie instalacji jest jakość wykorzystanych w niej elementów oraz renoma firmy, z którą decydujemy się na współpracę. Musimy mieć pewność, że do naszej instalacji zostaną wykorzystane najlepsze urządzenia, a kilka lat po montażu instalacji nadal będziemy mieli do kogo się zwrócić się po ewentualną pomoc.
Typowa instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego składa się z paneli fotowoltaicznych, falownika (inwertera), odpowiednich zabezpieczeń, okablowania, rozdzielnicy i licznika dwukierunkowego.
Jednym z najistotniejszych podzespołów, sercem całego systemu jest właśnie falownik. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów tych urządzeń – falowniki centralne, obsługujące całe farmy fotowoltaiczne, falowniki szeregowe (stringowe) wykorzystywane w instalacjach z połączeniami szeregowymi oraz mikrofalowniki, które w ostatnim czasie zyskują ogromną popularność i uważane są za przyszłość fotowoltaiki.
Mikrofalowniki zapewniają większą wydajność niż tradycyjne rozwiązania, lepsze możliwości monitoringu pracy instalacji na poziomie pojedynczego modułu, jak również dają możliwości montażu instalacji nawet na skomplikowanych dachach.
Dlatego w instalacjach oferowanych przez Stilo Energy wykorzystywane są właśnie mikrofalowniki.
Dlaczego mikrofalowniki zapewniają wyższą wydajność niż tradycyjne inwertery?
Mikroinwerter daje możliwość podłączenia do czterech modułów, każdy z niezależnym MPPT (Maximum Power Point Tracking – punktem śledzenia mocy maksymalnej). MPPT to mechanizm, którego zadaniem jest znalezienie momentu, w którym moduł generuje największą moc w danej chwili.
Dzięki temu możemy maksymalnie wykorzystać energię słoneczną nawet przy „trudnym” ułożeniu modułów na dachu bądź chwilowym zacienieniu pojedynczych modułów – co w przypadku klasycznych falowników stringowych nie byłoby możliwe.
Mikrofalowniki montowane są na dachu pod modułami fotowoltaicznymi, nie generują słyszalnego dla mieszkańców hałasu oraz nie zajmują miejsca wewnątrz budynku. Prawidłowo zamontowane urządzenia mają pozostawioną wolną przestrzeń ponad powierzchnią dachu, co w połączeniu ze specjalną konstrukcją mikrofalownika sprawia, że przepływające powietrze skutecznie go chłodzi.
Co więcej mikroinwertery niosą za sobą mniejsze ryzyko pożarowe niż falowniki szeregowe. Wynika to z braku występowania wysokiego napięcia prądu stałego w mikrofalownikach. W tradycyjnych systemach (wykorzystujących inwertery stringowe) napięcie na poszczególnym szeregu modułów może wynosić do 1000 V.
W przypadku mikrofalowników maksymalna wartość to 60 V, z kolei w przewodach płynie już prąd przemienny o napięciu 230 V, czyli taki jak w całej domowej instalacji elektrycznej.
Jednym z wiodących producentów mikroinwenterów jest APsystems, którego urządzenia charakteryzują się trwałością i gwarantują najlepsze osiągi. Co więcej mikrofalowniki APSystems posiadają prostą i intuicyjną aplikację do monitoringu systemu fotowoltaicznego, która dzięki łatwości w obsłudze znacznie ułatwia diagnostykę i serwisowanie w przypadku jakichkolwiek zakłóceń pracy systemu, co wpływa na krótszy czas wykrywania przyczyny zakłóceń oraz jej usunięcia.
Dodatkowo producent daje 10-letnią gwarancję na swoje produkty, którą opcjonalnie możemy wydłużyć do nawet dwudziestu lat. Trudno więc o mocniejszy zestaw argumentów i lepszego dostawcę, dlatego też Stilo Energy podjęło strategiczną współpracę z tak silnym partnerem, jak APsystems.
Spośród wszystkich mikrofalowników oferowanych przez APsystems, Stilo Energy wybrało model QS1 ponieważ nie tylko spełnia on wszystkie wymogi obowiązujące na rynku, ale także charakteryzuje się wyższymi wynikami pod względem wydajności. Dodatkowo mikrofalownik QS1 jest mniejszy niż kartka papieru a4 i waży niecałe 4,5 kg.
artykuł sponsorowany