Górażdże kupi energię z największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Górażdże kupi energię z największej farmy fotowoltaicznej w Polsce
Farma fotowoltaiczna w Witnicy. Fot. BayWa

Budowana w Witnicy w woj. lubuskim największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce powstaje bez jakichkolwiek subsydiów czy gwarancji sprzedaży energii. Inwestor od początku zapowiadał, że ten projekt zostanie zrealizowany w oparciu o wieloletnią, rynkową umowę energii, którą właśnie udało się sfinalizować. Odbiorcą energii będzie krajowy lider w produkcji cementu i betonuGrupa Górażdże.

Wywodzący się z Niemiec deweloper odnawialnych źródeł energii – BayWa – który buduje największą farmę fotowoltaiczną w naszym kraju, poinformował o podpisaniu umowy typu CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) na energię, którą kupi spółka Górażdże Cement S.A., największy producent cementu w Polsce, należący do grupy Górażdże.

Powstająca w lubuskiej gminie Witnica farma fotowoltaiczna ma być gotowa jeszcze w tym kwartale, a jej moc wyniesie 64,6 MW. Będzie to największa elektrownia PV w Polsce.

REKLAMA

Górażdże Cement S.A. będzie kupować energię z tej farmy fotowoltaicznej przez 10 lat, a BayWa zapewnia, że w ten sposób odbiorca zabezpieczy nie tylko stałą cenę energii na wiele lat, ale także wygeneruje spore oszczędności.

Farma fotowoltaiczna w Witnicy. Fot. BayWa.

REKLAMA

BayWa podkreśla, że inwestycja realizowana w gminie Witnica potwierdza osiągnięcie przez fotowoltaikę w Polsce tzw. grid parity, czyli konkurencyjności cenowej na hurtowym rynku energii – i to dwa lata przed terminem zaprognozowanym w raporcie instytutu Becquerela wydanym w 2016 r.

– To dowód na to, że energia fotowoltaiczna – bez żadnego wsparcia dotacjami – może być konkurencją dla energii konwencjonalnej nawet w kraju Europy Północnej, który wciąż 80 proc. energii pozyskuje z węgla – komentuje dr Benedikt Ortmann, dyrektor ds. projektów fotowoltaicznych w BayWa r.e.

– Kontrakt dotyczący elektrowni w Witnicy jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce – jego unikatowy model oferuje strukturę ekonomiczną gwarantującą stałą cenę energii elektrycznej. Korzystanie ze źródeł energii fotowoltaicznej nie tylko znacznie zmniejsza ślad węglowy firmy. Jesteśmy przekonani, że może również powodować znaczącą oszczędność w opłatach za energię – dodaje Andrea Grotzke, globalny dyrektor ds. rozwiązań energetycznych w BayWa r.e.

BayWa przygotowuje już budowę w naszym kraju kolejnych elektrowni fotowoltaicznych. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć budowę farmy PV o mocy 50 MW, a w ciągu następnych pięciu lat szykuje projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy ponad 1 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.