Zmiany w zasadach egzaminów na instalatorów systemów fotowoltaicznych

Zmiany w zasadach egzaminów na instalatorów systemów fotowoltaicznych
Atum

Urząd Dozoru Technicznego, który odpowiada za organizację egzaminów na certyfikowanych instalatorów odnawialnych źródeł energii, wdroży zmiany w zasadach prowadzenia egzaminów, kładąc większy nacisk na sprawdzenie praktycznych umiejętności instalatorów.

Certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego potwierdza posiadanie kwalifikacji do instalowania następujących rodzajów mikro- i małych instalacji odnawialnego źródła energii: kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła oraz płytkich systemów geotermalnych.

UDT wydaje certyfikat na 5 lat. Po tym okresie ważność certyfikatu można przedłużyć na okres kolejnych 5 lat.

REKLAMA

Aby uzyskać certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii, trzeba spełnić szereg wymagań. Wymagania te rozdzielono na dwie grupy: 1. instalatorów, którzy ukończyli szkolenie w akredytowanym ośrodku szkoleniowym i zdali egzamin, 2. instalatorów posiadających wykształcenie zawodowe w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej lub wykształcenie wyższe w określonej specjalności lub na określonym kierunku.

Teraz szykują się zmiany w systemie egzaminów niezbędnych do uzyskania tytułu certyfikowanego instalatora OZE dla pierwszej z wymienionych grup.

Urząd Dozoru Technicznego wdroży zmiany w części praktycznej egzaminów, w wyniku których mają być w większym stopniu sprawdzane umiejętności instalatorów.

Jak informuje firma Atum, która organizuje szkolenia przygotowujące do egzaminów UDT, zmiany w sposobie ich prowadzenia mają zostać wprowadzone jeszcze w tym miesiącu i w ich efekcie niezbędne będzie wykonanie przez uczestników egzaminów określonych czynności na sprzęcie dostarczonym przez Urząd.

Początkowo kandydaci na certyfikowanych instalatorów mają wykonywać jedno zadanie w formie praktycznej, a dwa pozostałe w formie opisowej, jednak z czasem Urząd ma doprowadzić do realizacji całej części praktycznej w formie wykonywania zadań.

Jak ocenia Edyta Grabowska, wiceprezes Atum, zmiany, które ma wdrożyć UDT, będą w większym stopniu promować osoby przygotowane do wykonywania instalacji.

– Tym samym zadbamy o lepszą jakość wykonywania usług monterskich, a inwestorzy zyskają większą pewność prawidłowego wykonania instalacji przez osoby legitymujące się uprawnieniami – komentuje Edyta Grabowska.

REKLAMA


Dr inż. Marcin Michalski, który prowadzi szkolenia dla instalatorów fotowoltaiki, podkreśla, że w dotychczasowych egzaminach dochodziło do sytuacji, w których dobrze przygotowani, doświadczeni instalatorzy nie kończyli ich z wynikiem pozytywnym.

– Nie raz spotykałem się z doskonałymi instalatorami i praktykami, jednakże czasami nawet kilkukrotnie podchodzili do egzaminu, pomimo wieloletniego doświadczenia instalacyjnego. Wynikało to właśnie z niedopasowania części opisowej do roli instalatora. Warto pamiętać, że instalator nie jest projektantem ani handlowcem, nie musi wykonywać skomplikowanych obliczeń czy wiedzieć, jak działa półprzewodnik  komentuje dr inż. Marcin Michalski.

 Rolą instalatora jest przede wszystkim wykonanie instalacji zgodnie z projektem i wytycznymi producentów danych urządzeń. Oczywiście musi wykonać to w sposób bezpieczny. Więc posiadanie wiedzy czy uczestnictwo w szkoleniach jest bardzo ważne. Zmiany w egzaminowaniu moim zdaniem w końcu pozwolą wykazać się na egzaminie praktykom, którzy nie zawsze potrafi przelac na papier pracę, którą wykonują jako instalatorzy. Taka forma egzaminu pozwoli dać im szansę na pokazanie swoich umiejętności manualnych  dodaje ekspert firmy Atum.

W tym roku UDT przeprowadził już kilka egzaminów na certyfikowanych instalatorów OZE. Podano dotąd wyniki trzech dotyczących fotowoltaiki oraz jednego związanego z montażem pomp ciepła.

Do egzaminów na instalatorów PV, które odbyły się w styczniu w Radomiu, Lublinie i Rzeszowie, przystąpiło w sumie 36 osób. Wynik pozytywny uzyskało jedynie 15.

Natomiast egzamin na instalatora pomp ciepła, który odbył sie w styczniu br. w Rzeszowie, zdało 12 z 16 uczestników.

Dotychczas certyfikaty UDT uzyskało już niemal 6,5 tys. instalatorów odnawialnych źródeł energii, przy czym części uprawnień nie odnowiono i straciły one ważność.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.