Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to najpopularniejszy sposób na modernizację domu jednorodzinnego, na który decydują się w Polsce dziesiątki tysięcy osób miesiąc w miesiąc! Prawdziwy boom na fotowoltaikę trwa i nic nie wskazuje na to, by zahamował. Jest wprost przeciwnie coraz większe podwyżki prądu (w tym nowe opłaty, np. opłata mocowa) i spadek cen paneli fotowoltaicznych przekonują do tego, by zainwestować w fotowoltaikę. Sprawdzamy, ile kosztuje fotowoltaika do domu jednorodzinnego!

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego jak to działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu urządzeń, choć zdecydowanie najdroższymi i najważniejszymi są same panele fotowoltaiczne. Zawierają one kryształy krzemowe, które pełnią rolę półprzewodników. Zjawisko fotowoltaiczne zachodzi na skutek padania promieniowania słonecznego. W rezultacie generowany jest prąd stały. Prąd stały trafia następnie do falownika, czyli inwertera, który zmienia go na prąd zmienny. Następnie energia elektryczna kierowana jest do licznika dwufazowego i gniazdek elektrycznych znajdujących się w domu.

REKLAMA

Nadmiary energii można magazynować w sieci energetycznej, korzystając z prawa do rozliczania się jako prosument. Dzięki temu w okresie zimowym, gdy wydajność paneli jest nieco niższa, nie będzie problemu z poborem prądu sieciowego po bardziej atrakcyjnych warunkach finansowych. Więcej na temat wyboru paneli fotowoltaicznych dowiesz się czytając poradnik: https://ekofachowcy.pl/fotowoltaika/jakie-panele-fotowoltaiczne-wybrac-poradnik

Koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej do domu jednorodzinnego

Ile kosztuje fotowoltaika? Cena za instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego w 2021 roku w latach następnych wynosi mniej więcej 20 000 – 26 000 złotych brutto za ok. 5 kWh. Oczywiście ceny mają charakter rynkowe i zmieniają się w czasie, ale na ich ostateczną wysokość wpływa wybór poszczególnych komponentów instalacji.

Największe znaczenie dla ceny instalacji PV dla domu jednorodzinnego ma wybór mocy instalacji. Dobrą decyzją jest zainwestowanie w rozwiązanie, które będzie w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa. W ujęciu statystycznym wynosi ono ponad 4000 kWh rocznie. Biorąc pod uwagę ewentualne straty energetyczne z fotowoltaiki, system o mocy 5 kWh powinien w takim przypadku wystarczyć.

Oczywiście na cenę instalacji wpływają koszty jej poszczególnych podzespołów. Wymienić trzeba przede wszystkim panele słoneczne, dostępne w różnych technologiach (konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne, amorficzne). Przy wyborze zaleca się zweryfikować okres gwarancji i gwarancji wydajności (dwa różne terminy), a także wydajność poszczególnych sprzętów. Poleca się też dokładnie sprawdzić rodzaj inwertera lub mikroinwerterów.

REKLAMA

Dlaczego ceny instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych spadają?

Ceny instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinne są coraz niższe, co zawdzięczamy kumulacji kilku czynników. Przede wszystkim technologia fotowoltaiczna ewoluuje i ulega licznym usprawnieniom non-stop. Zakup paneli fotowoltaicznych jest tańszy niż jeszcze kila lat temu.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na powiększającą się konkurencję firm fotowoltaicznych, które niejako rywalizując ze sobą, proponują klientom niższe ceny za produkty i usługi montażu systemu PV. Kolejną informacją jest zniesienie ceł na panele fotowoltaiczne z wielu innych krajów, przede wszystkim dalekowschodnich.

Na ogromne zainteresowanie Polaków fotowoltaiką niewątpliwie wpływają także liczne programy dotacyjne, oferujące dofinansowanie do zakupu paneli fotowoltaicznych. Program Mój Prąd gwarantuje otrzymanie nawet 5000 złotych dotacji bezzwrotnej na fotowoltaikę.

Oczywiście oprócz czynników pozytywnych, takich jak spadek cen fotowoltaiki, są też czynniki negatywne. Jakie argumenty należą do tej grupy? Nadrzędną kwestią są regularne i bardzo wysokie podwyżki cen prądu. Wprowadzanie nowych opłat, które są już pobierane przez dostawców energii (np. opłata mocowa), także przechylają szalę wyboru na rzecz skorzystania z fotowoltaiki. Inwestycja we własny system PV zwróci się nawet po 5-7 latach, a następnie będzie generowała bardzo duże oszczędności w skali roku. Zakup prądu na bieżące utrzymanie to z kolei coraz większa studnia bez dna.

Jak zyskać najwięcej oszczędności na fotowoltaice dla domu?

Szybszy zwrot z inwestycji można zapewnić sobie poprzez kilka czynności. Największe oszczędności zyskamy, jeśli:

  • panele fotowoltaiczne będą zamocowane w kierunku południowym, ewentualnie zachodnim lub wschodnim,
  • kąt nachylenia paneli słonecznych będzie wynosił około 45 stopni (zarówno w przypadku instalacji nagruntowych, jak i nadachowych),
  • miejsce montażu paneli będzie całkowicie pozbawione zacienienia,
  • instalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do sieci (rozliczenie prosumenckie),
  • zostaną dobrane odpowiednie moduły fotowoltaiczne o dobrej relacji ceny do wydajności energetycznej.

artykuł sponsorowany