Foton Technik chce zainstalować u prosumentów 50 MW
Należąca do grupy Innogy firma Foton Technik ma za sobą najlepszy rok pod względem zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych. Prezes Foton Technik Michał Skorupa zapewnia, że mimo oczekiwania części klientów na nową edycję programu Mój Prąd, kierowana przez niego firma obecnie utrzymuje wysokie tempo jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych zleceń.
Foton Technik to jeden z liderów krajowego rynku fotowoltaiki prosumenckiej. Firma powstała w 2015 roku, a w roku 2019 stała się częścią grupy Innogy, która obecnie wchodzi w skład jednego z największych europejskich koncernów energetycznych E.ON.
Firma skorzystała na ogromnym wzroście inwestycji w prosumencką fotowoltaikę, który miał miejsce w ubiegłym roku w Polsce. W 2020 r. powstało w naszym kraju ok. 300 tys. domowych mikroinstalacji PV, a ich łączna liczba na koniec grudnia przekraczała już 457 tys.
W 2020 roku Foton Technik zainstalował 9 tys. prosumenckich systemów PV dla klientów domowych i biznesowych, osiągając tempo nawet tysiąca instalacji miesięcznie. Łączna moc wykonanych instalacji wyniosła 48 MW.
W efekcie całkowity wolumen elektrowni PV wykonanych przez firmę należącą do grupy Innogy wzrósł na koniec grudnia do 18 tys., a ich łączna moc zbliżyła się do 100 MW, na co składa się zainstalowanych około 320 tys. modułów PV.
Plany na 2021 rok
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes spółki Michał Skorupa zaznaczył, że część klientów zainteresowanych domową fotowoltaiką obecnie wstrzymuje decyzje inwestycyjne w oczekiwaniu na nową edycję programu Mój Prąd.
Jednak jak podkreślał, druga grupa klientów nie czeka na kolejny program dotacji, a Foton Technik ma obecnie podpisywać średnio około 50 umów dziennie.
Na pytanie portalu Gramwzielone.pl o cel spółki na 2021 rok jeśli chodzi o instalację fotowoltaiki, prezes Fotona odpowiedział, że cel to wykonanie systemów PV o mocy przynajmniej 50 MW.
Szanse na zwiększenie ilości zamówień dają zawarte przez Foton Technik dwie umowy. Na podstawie pierwszej firma stanie się wyłącznym partnerem grupy Ikea jeśli chodzi o montaż systemów PV dla jej klientów. Druga umowa została zawarta z Episkopatem Polski i otwiera możliwości montażu fotowoltaiki na obiektach należących do instytucji kościelnych.
Podczas dzisiejszej konferencji Michał Skorupa zwrócił uwagę na potrzebę zniesienia barier w inwestycjach w fotowoltaikę poprzez zmiany w ustawie o OZE. Do głównych przeszkód zaliczył brak regulacji określających zasady inwestycji komercyjnych, bazujących na umowach typu PPA, a także brak odpowiednich rozwiązań umożliwiających inwestycje w PV u klientów nieposiadających umów kompleksowych.
Wcześniej Foton Technik poszerzył swoją ofertę o pompy ciepła i domowe magazyny energii, aby oferować bardziej kompleksowe rozwiązania energetyczne dla swoich klientów. Dzisiaj Michał Skorupa zasygnalizował dalsze rozszerzenie oferty o usługi związane z termomodernizacją.
Ponadto w tym roku Foton Technik chce wzbogacić swoją ofertę o autorską aplikację Foton Home, dzięki której klienci firmy będą mogli zdalnie monitorować pracę swoich urządzeń energetycznych. Ponadto firma ma wprowadzić do swojej oferty nowe panele fotowoltaiczne marki E.ON – obok oferowanych dotychczas modułów, których minimalna moc wynosi 375 W.
Z kolei na początek kwietnia Foton Technik zapowiada prezentację nowego produktu, który ma być adresowany do istniejących i przyszłych prosumentów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.