Nawet 20 GW produkcji modułów PV w Europie

Nawet 20 GW produkcji modułów PV w Europie
University of Salford

Stworzenie takiego potencjału produkcyjnego w całym łańcuchu dostaw dla europejskiego rynku fotowoltaicznego i uzależnienie się od zewnętrznych dostawców to cel inicjatywy, która została ogłoszona wczoraj przez przedstawicieli unijnego sektora fotowoltaicznego, Komisji Europejskiej oraz rządu Francji.

Wczoraj europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, przedstawiciele Komisji Europejskiej – komisarz ds. energii Kadri Simson oraz komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton – przy udziale francuskiej minister przemysłu Agnès Pannier-Runacher ogłosili uruchomienie inicjatywy o nazwie European Solar Initiative, której celem jest budowa europejskiego przemysłu fotowoltaicznego.

Produkcja komponentów elektrowni fotowoltaicznych, której uruchomienie będzie wspierać European Solar Initiative, ma pokryć popyt generowany na europejskim rynku fotowoltaicznym, do poziomu około 20 GW w skali roku.

REKLAMA

Według SolarPower Europe w ubiegłym roku w Unii Europejskiej powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 18,7 GW, co oznaczałoby wzrost o 11 proc. w porównaniu do wyniku unijnego rynku PV z roku 2019.

Jednak wynik za 2020 r. podany przez SPE może być niedoszacowany. Większe liczby jeśli chodzi o nowe moce w PV od wskazanych przez SPE zostały osiągnięte w ubiegłym roku m.in. w Hiszpanii (3,2 GW wobec mocy 2,8 GW podanej przez SPE), a także w Polsce (2,7 GW wobec mocy 2,2 GW podanej przez SPE).

SPE zakłada, że w tym roku w Unii Europejskiej powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 22,4 GW, rok później przybędzie zainstalowane w fotowoltaice 27,4 GW, a w roku 2023 łączna moc nowych instalacji PV przekroczy barierę 30 GW.


REKLAMA

Autorzy European Solar Initiative zakładają, że osiągnięcie skali produkcji na poziomie 20 GW pozwoli wygenerować rocznie dodatkowe 40 miliardów euro PKB i stworzyć 400 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw PV.

Walburga Hemetsberger, CEO SolarPower Europe, podkreśla, że fotowoltaika jest obecnie nie tylko najtańszą technologią produkcji energii, ale także generuje największą liczbę miejsc pracy i dzięki temu powinna stać się ważnym elementem odbudowy gospodarczej po kryzysie związanym z epidemią koronawirusa.

W European Solar Initiative zaangażował się także fundusz EIT InnoEnergy, który inwestuje w przedsięwzięcia związane z niskoemisyjną gospodarką. Wcześniej EIT InnoEnergy zaangażował się w podobne inicjatywy związane z budową europejskiego przemysłu bateryjnego (European Battery Alliance, EBA) i wodorowego (European Green Hydrogen Acceleration Center, EGHAC).

– Połączenie zapotrzebowania wynikającego z krajowych planów na rzecz energii i klimatu, znaczących sukcesów w rozwoju technologii, a także powrót inwestycji w tym sektorze tworzą żyzny grunt pod odbudowę europejskiego przemysłu PV. Europa wyciągnęła wnioski, a dzięki silnej politycznej i biznesowej podstawie w postaci Europejskiego Zielonego Ładu może osiągnąć skalę i szybkość, które będą kluczowe dla wykorzystania potencjału PV – komentuje Diego Pavia, CEO EIT InnoEnergy.

Komisja Europejska podkreśla z kolei, że uruchomienie European Solar Initiative ma przyciągnąć do europejskiego przemysłu solarnego prywatny biznes.

– Mam nadzieję, że ta inicjatywa wkrótce zwróci uwagę inwestorów, ponieważ stoi za nią realny biznes. Widzę także rosnące zainteresowanie państw członkowskich budową przemysłu PV w Europie, a projekty w rodzaju European Solar Initiative mają na celu wzmocnienie odporności naszych przemysłowych ekosystemów, uniknięcie zależności i tworzenie jakościowych miejsc pracy – komentuje Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.