Enefit zwiększył produkcję energii z PV czterokrotnie

Enefit zwiększył produkcję energii z PV czterokrotnie
Enefit Green

Działający na polskim rynku fotowoltaiki Enefit Green poinformował o wyraźnym zwiększeniu produkcji energii z fotowoltaiki w 2020 r. Największy udział w generacji firmy wywodzącej się z Estonii mają jednak nadal farmy wiatrowe.

Enefit Green to spółka należąca do estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia, która działa w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce, fabrykę peletu na Łotwie oraz hybrydową instalację OZE na wyspie Ruhnu.

Na terenie naszego kraju Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW.

REKLAMA

Estończycy właśnie podali wyniki operacyjne za 2020 rok, w którym wytworzyli 1,35 TWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych znajdujących się na terenie Estonii, Łotwy, Litwy i Polski.

Wyprodukowana ilość energii stanowi równowartość dwumiesięcznego zapotrzebowania energetycznego Estonii.

Największy wkład w produkcję energii elektrycznej Enefit Green miały elektrownie wiatrowe w Estonii i na Litwie, które wytworzyły łącznie 1,14 TWh energii elektrycznej, czyli o 11 proc. więcej niż w 2019 r.

Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, wskazał na lepsze warunki wiatrowe i wzrost niezawodności elektrowni jako przyczynę dobrych wyników produkcyjnych.

– W ubiegłym roku średnia prędkość wiatru w naszych farmach wiatrowych wyniosła 6,9 m/s, w porównaniu do 6,6 m/s w 2019 roku. Różnica jest znacząca. Analiza danych produkcyjnych gromadzonych na przestrzeni lat, umożliwia szybszą reakcję na awarie i skrócenie czasu trwania przerw – komentuje Kärmas.

Prezes Enefit Green podkreśla, że to właśnie farmy wiatrowe mają przyczynić się w najbliższych latach do największego wzrostu produkcji w portfelu kierowanej przez niego spółki.

Elektrownie słoneczne Enefit Green w Estonii i Polsce wygenerowały łącznie ponad 25 GWh energii elektrycznej.


– Produkcja energii elektrycznej ze słońca wzrosła w Polsce ponad czterokrotnie. Polski rynek ma duży potencjał z punktu widzenia inwestycyjnego z uwagi na często organizowane aukcje energii odnawialnej oraz wysokie ceny energii elektrycznej – bez wątpienia najwyższe wśród rynków, na których działamy. Jesteśmy zdecydowanie zainteresowani rozszerzeniem naszej działalności w zakresie energii słonecznej w Polsce – zapewnia Kärmas.

Działalność Enefit Green to także produkcja pelletu, ciepła i generacja energii elektrycznej w hybrydowej instalacji OZE na wyspie Ruhnu.

Należący do Enefit Green zakład produkcji peletu Broceni wyprodukował w ubiegłym roku rekordową ilość pelletu (161 504 ton). Roczna produkcja energii elektrycznej hydroelektrowni w Keila-Joa w 2020 roku wzrosła o 36 proc. do 802 MWh.

Hybrydowe rozwiązanie w zakresie energii odnawialnej na wyspie Ruhnu, składające się z parku słonecznego, turbiny wiatrowej, urządzenia magazynującego i generatora zapasowego, dostarczyło wyspie 570 MWh energii elektrycznej w 2020 r., pokrywając w ten sposób połowę jej zapotrzebowania energetycznego.

Enefit Green wyprodukował ponadto w ubiegłym roku 544 GWh ciepła, czyli o 5 proc. mniej niż w 2019 roku. Głównym powodem spadku produkcji było zmniejszone zapotrzebowanie w związku z cieplejszą pogodą w ubiegłym roku.

Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych odgrywa kluczową rolę w realizacji strategicznego celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 43 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2024 r.

W 2020 roku Eesti Energia wyprodukowała łącznie 10 TWh energii w krajach bałtyckich i Polsce, z czego 38 proc. stanowiła energia elektryczna, 11 proc. energia cieplna, a 51 proc. paliwa płynne.

Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w całej grupie wyniosła 1,5 TWh, czyli 40 proc. z 3,8 TWh energii elektrycznej wyprodukowanej w 2020 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.