Grudzień drugim najlepszym miesiącem w historii polskiego rynku PV

Grudzień drugim najlepszym miesiącem w historii polskiego rynku PV
Solarparc

Grudzień okazał się drugim najlepszym miesiącem pod względem wzrostu mocy w historii polskiego rynku fotowoltaicznego. W efekcie na koniec 2020 r. całkowita moc PV w naszym kraju zbliżyła się do 4 GW, rosnąc w ubiegłym roku aż o ponad 2,6 GW.

Według krajowego operatora systemu elektroenergetycznego, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, na dzień 1 grudnia 2020 r. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 3661,7 MW.

Natomiast z najnowszych informacji od PSE wynika, że na dzień 1 stycznia 2021 r. moc elektrowni PV w naszym kraju wzrosła do 3935,74 MW.

REKLAMA

Oznacza to, że w grudniu zwiększyła się o 274,04 MW. Jest to lepszy wynik od zanotowanego w listopadzie 2020 r., kiedy moc krajowej fotowoltaiki zwiększyła się według PSE o 241,32 MW.

Miesiąc wcześniej, w październiku, PSE odnotowały najwyższy w historii polskiego rynku fotowoltaicznego wzrost zainstalowanych mocy, który wyniósł aż 737,68 MW.

Wcześniej najlepszym miesiącem pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice, który odnotowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, był sierpień 2020 r., kiedy wystąpił wzrost o 267 MW. Drugi był styczeń ubiegłego roku, kiedy PSE odnotowały wzrost o 172,9 MW.

W całym ubiegłym roku wzrost mocy w polskiej fotowoltaice wyniósł 2636,14 MW.

REKLAMA


Polska była w 2020 roku w gronie liderów w Unii Europejskiej jeśli chodzi o inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne. Według danych europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, w ub. roku najwięcej fotowoltaiki zainstalowali Niemcy (4,8 GW), następnie Holendrzy (2,8 GW) i Hiszpanie (2,6 GW).

Dane SPE dotyczące Polski okazały się niedoszacowane. Stowarzyszenie oceniło, że w 2020 r. moc elektrowni PV w naszym kraju zwiększyła się o 2,2 GW.

Wzrost mocy w energetyce słonecznej w Polsce w 2020 r. to w dużej mierze zasługa inwestycji w segmencie domowych instalacji PV. W ubiegłym roku liczba prosumenckich systemów fotowoltaicznych wzrosła o około 300 tys. i na koniec grudnia wynosiła 457,4 tys.

W efekcie odnotowanego wzrostu mocy nominalnych w PV w ubiegłym miesiącu chwilowa moc oddawana przez elektrownie słoneczne do krajowego systemu elektroenergetycznego zbliżyła się do 2 GW – a trzeba mieć na uwadze, że część energii z mniejszych instalacji PV jest użytkowana na miejscu przez prosumentów i PSE nie odnotowuje jej w swoich zestawieniach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.