Pionowe panele i owce na największej farmie PV w Austrii

Pionowe panele i owce na największej farmie PV w Austrii
Wien Energie

Największy dostawca energii elektrycznej w Austrii, Wien Energie, poinformował o uruchomieniu największej farmy fotowoltaicznej w tym kraju. W jej utrzymanie zostaną zaangażowane owce, a w planie jest wdrożenie koncepcji tzw. agrofotowoltaiki. Aby zwiększyć możliwości oddawania energii do sieci, inwestor zdecydował się na utworzenie hybrydy, wykorzystując punkt przyłączenia, który wcześniej eksploatowała znajdująca się w tej samej lokalizacji farma wiatrowa.

Należąca do magistratu stolicy Austrii spółka Wien Energie uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 11,45 MW, która składa się z 25 626 modułów PV i która ma wytwarzać w skali roku 12 GWh energii elektrycznej. Tyle odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 4,9 tys. wiedeńskich gospodarstw domowych.

W inwestycji zastosowano zarówno moduły jednostronne jak i dwustronne. Tych drugich zainstalowano 400 i ustawiono je na pionowych konstrukcjach w orientacji wschód-zachód – w przeciwieństwie do skierowanych w kierunku południowym tradycyjnych modułów PV.

REKLAMA

W celu budowy farmy fotowoltaicznej został wykorzystany zdegradowany przemysłowo teren po wysypisku żwiru. Farma PV zajmuje powierzchnię 12,5 hektara.  

Teren inwestycji nie będzie wykorzystywany wyłącznie do produkcji zielonej energii. Na farmie fotowoltaicznej w okresie od kwietnia do października zamieszka 150 owiec, które zapewnią utrzymanie trawy i dla których panele PV będą stanowić schronienie przed słońcem.

Inwestor podkreśla ponadto możliwość zastosowania na terenie inwestycji koncepcji agrofowoltaiki, czyli połączenia produkcji energii z naziemnych instalacji PV z uprawami żywności. W tym celu zastosowano odpowiednie odstępy między rzędami paneli, aby na miejscu mogły pracować maszyny rolnicze. Wien Energie podkreśla, że efektywność wykorzystania danego terenu dzięki agroPV wzrasta o 60 proc.

REKLAMA


W obszarze agrofotowoltaiki spółka energetyczna z Wiednia prowadzi pilotażowe projekty we współpracy z naukowcami z wiedeńskich uczelni, aby znaleźć optymalne rozwiązania dla rozwoju agroPV.

Wien Energie zoptymalizował ponadto wykorzystanie dostępnych mocy przyłączeniowych. Aby zwiększyć możliwość wprowadzania do sieci zielonej energii, farma PV dzieli moc przyłączeniową ze zlokalizowaną w tym samym miejscu farmą wiatrową – wykorzystując synergię w postaci uzupełniających się profili produkcji energii z obu technologii.

Wien Energie podkreśla, że uruchomienie największej farmy fotowoltaicznej w Austrii wpisuje się w przyjętą przez miasto Wiedeń strategię przejścia na 100 proc. zielonej energii elektrycznej i osiągnięcia neutralności klimatycznej w roku 2040.

Spółka energetyczna z Wiednia skupiała się dotąd na budowie instalacji fotowoltaicznych na dachach domów w stolicy Austrii. Jednak w komunikacie na temat nowej inwestycji spółka podkreśla, że osiągnięcie wyznaczonych celów klimatycznych nie będzie możliwe wyłącznie dzięki montażowi dachowych elektrowni PV i konieczne są inwestycje w fotowoltaikę na gruncie. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.