Farmy fotowoltaiki zebrały w crowdfundingu 1,9 mln zł

Farmy fotowoltaiki zebrały w crowdfundingu 1,9 mln zł
Solar Global

Spółka należąca do notowanej na NewConnect grupy Berg Holding wczoraj rano rozpoczęła emisję crowdfundingową promowaną przez platformę Crowdway. Już kwadrans po starcie kampanii spółka zebrała ponad 1 mln zł. Cały dzień zakończono wynikiem ok. 1,9 mln zł zebranym od ponad 400 inwestorów. 

Do południa pierwszego dnia kampanii zdecydowało się nam zaufać ponad 300 inwestorów, którzy obejmą ponad 200 tys. akcji spółki. Na tym etapie to ogromny sukces. Duże zainteresowanie naszą ofertą potwierdza, że OZE jest obecnie nie tylko koniecznością z punktu widzenia zmian zachodzących w energetyce, ale również atrakcyjnym produktem inwestycyjnym ­­– komentował dr Ofka Piechniczek, członek rady nadzorczej Farm Fotowoltaiki, jednocześnie prezes zarządu Berg Holding.

W sumie Farmy Fotowoltaiki planują pozyskać w ramach crowdfundingu kwotę 4,05 mln zł na budowę farmy fotowoltaicznej w Nagoszynie na Podkarpaciu oraz na dalszy rozwój projektów firmy.

REKLAMA

Kolejnym źródłem kapitału, który spółka wykorzysta na sfinansowanie portfela farm fotowoltaicznych, ma być giełda NewConnect.

Farmy Fotowoltaiki na przełomie lutego i marca podpisały umowę z autoryzowanym doradcą – Kancelarią Adwokacką Kramer i Wspólnicy, która wesprze proces wejścia spółki na rynek NewConnect. Wcześniej 15 lutego NWZ spółki podjęło uchwałę, w której wyraziło zgodę na wprowadzenie akcji spółki na giełdę.

Debiut planowany jest między czwartym kwartałem br. i pierwszym kwartałem 2022 roku.

W latach 2021–2022 spółka chce zrealizować instalacje fotowoltaiczne o mocy od 1 MW do 10 MW, natomiast w latach 2022–2023 o mocy do 40 MW. Spółka obecnie dewelopuje projekty o łącznej mocy 72 MW.

W tym celu Farmy Fotowoltaiki zamierzają zainwestować w podmiot działający na rynku fotowoltaiki w formie zakupu udziałów na poziomie 5-45 proc.

REKLAMA


Dzięki realizacji przyjętej strategii spółka chce generować przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 9,7 mln zł rocznie w perspektywie kolejnych 15 lat, co łącznie daje kwotę ponad 145 mln zł.

Farmy Fotowoltaiki zamierzają od 2023 r. regularnie wypłacać dywidendę w wysokości 90 proc. wolnych przepływów pieniężnych, pozostawiając 10 proc. w formie rezerwy na lata następne.

W połowie ubiegłego roku Farmy Fotowoltaiki zawarły umowę o współpracy z Columbus Energy. W ramach partnerstwa podmioty zobowiązały się do wspólnej realizacji projektów farm fotowoltaicznych. 

Spółki zobowiązały się do 50-procentowego finansowania kosztów inwestycji oraz podzieliły się kompetencjami. Columbus Energy będzie odpowiedzialny za projekt techniczny, budowę i uruchomienie farm, natomiast Farmy Fotowoltaiki skupią się na wyszukiwaniu lokalizacji do projektów i pozyskiwaniu prawa do nieruchomości w celu ich realizacji.

W ostatnich tygodniach Farmy Fotowoltaiki podpisały umowy dzierżawy działek na okres 29 lat w celu budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 4 MW. Umowy są częścią strategii, która zakłada powstanie co najmniej 25 projektów farm fotowoltaicznych w ramach spółek celowych w konsorcjum zawiązanym z Columbus Energy pod nazwą Columbus&Farmy Sp. z o.o. (C&F).

Natomiast kilka dni temu Farmy Fotowoltaiki poinformowały, że ­za pośrednictwem spółki zależnej C&F zawarły umowy nabycia 5 projektów fotowoltaicznych, zlokalizowanych na Podkarpaciu, o łącznej mocy 5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.