Coraz więcej prosumentów na Ukrainie

Coraz więcej prosumentów na Ukrainie
DTEK

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie rósł w ostatnich latach w szybkim tempie głównie za sprawą inwestycji w duże, naziemne elektrownie fotowoltaiczne, których budowa była zasługą atrakcyjnego systemu taryf gwarantowanych. Jednak ukraińska fotowoltaika to także inwestycje w segmencie prosumenckim.

Największy koncern energetyczny na Ukrainie, DTEK, poinformował, że należąca do niego spółka dystrybucyjna DTEK Grid przyłączyła do sieci w  ubiegłym roku 2582 prosumenckie elektrownie fotowoltaiczne, co miało stanowić 32 proc. wolumenu wszystkich domowych instalacji PV  przyłączonych do sieci na Ukrainie w 2020 r.

Najwięcej instalacji prosumenckich w grupie DTEK przyłączyła w całym ubiegłym roku spółka DTEK Dnipro Grids. W jej sieci w 2020 r. pojawiło się 1404 prosumentów, a ich łączna liczba wzrosła na koniec grudnia do 4017.

REKLAMA

Kolejna była spółka DTEK Kyiv Regional Grids, która przyłączyła w ubiegłym roku 559 domowych instalacji fotowoltaicznych, zwiększając łączną liczbę prosumentów w swojej sieci do 2344.

Z kolei DTEK Odesa Grids przyłączyła 328 domowych instalacji PV, a ich całkowity wolumen w sieci tego oddziału wzrósł do 1273.

W efekcie na koniec ubiegłego roku liczba prosumentów przyłączonych do wszystkich sieci DTEK Grid wzrosła do niemal 8,5 tys.

REKLAMA

W tym na koniec pierwszej połowy 2020 r. w sieciach tego operatora działało 7220 domowych instalacji fotowoltaicznych, co miało stanowić 28 proc. wszystkich prosumenckich systemów PV na Ukrainie.


Według ukraińskiej rządowej agencji zajmującej się efektywnością energetyczną, na dzień 1 lipca 2020 r. na Ukrainie działało ponad 25,6 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 658 MW. Wartość tych inwestycji została oszacowana na ponad 520 mln euro.

Natomiast na koniec grudnia 2020 r. liczba prosumentów w tym kraju przekraczała już 30 tys.

Obecnie ukraińska agencja efektywności energetycznej ma pracować nad propozycjami legislacyjnymi w zakresie zmian w mechanizmie net-meteringu, który zakłada wykorzystanie nadwyżek energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów w późniejszych okresach rozliczeniowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.