Niemiecka grupa energetyczna RWE, która należy do największych inwestorów na europejskim rynku energetyki odnawialnej, inwestując m.in. na polskim rynku OZE, ogłosiła budowę swojej pierwszej elektrowni fotowoltaicznej, w której moduły zostaną umieszczone na pływających platformach.
RWE poinformowało o budowie elektrowni fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym w Geertruidenberg w Holandii. Instalacja osiągnie moc 6,1 MW, będzie się składać z 13,4 tys. modułów PV. Budowa rozpocznie się w sierpniu i ma zostać ukończona jeszcze w tym roku.
W tej samej lokalizacji niemiecka grupa zbuduje też tradycyjną, gruntową elektrownię fotowoltaiczną, której moc wyniesie 2,3 MW. W pobliżu RWE eksploatuje już od 2018 roku dachową instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MW, na którą składa się 2 tys. modułów.
RWE produkuje energię w Holandii z wykorzystaniem m.in. czterech lądowych farm wiatrowych o mocy 268 MW (taka moc odpowiada udziałowi RWE w tych projektach).
W tym kraju RWE buduje aktualnie lądowe farmy wiatrowe o mocy 115 MW, a także gruntową elektrownię fotowoltaiczną o mocy 14 MW, która powstanie w Kerkrade. Budowa tych instalacji ma się zakończyć jeszcze w tym roku.


Niemiecka grupa równolegle prowadzi pilotażowe projekty związane z produkcji zielonego wodoru, w której mają być wykorzystywane nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej.
Jest to m.in. realizowane z udziałem RWE przedsięwzięcie GET H2. Transgraniczny projekt, który połączy infrastrukturę znajdującą się w Holandii i Niemczech, zakłada produkcję wodoru mającego znaleźć zastosowanie m.in. w rafinerii BP w Gelsenkirchen. Produkcja wodoru ma być uruchamiana od 2024 roku.
W Holandii budowę kilku dużych elektrowni fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych ma na koncie inny inwestor wywodzący się z Niemiec - BayWa.
Ostatnio BayWa pochwaliła się uruchomieniem w Holandii dwóch kolejnych elektrowni fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi 29,2 MW i które składają się z ponad 70 tys. modułów PV.
W ciągu ostatnich dwóch lat niemiecki deweloper zbudował sześć tego rodzaju elektrowni fotowoltaicznych. Jeden z tych projektów jest obecnie największą w Europie pływającą elektrownią PV.
Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 27,4 MW powstała w pobliżu holenderskiego miasta Zwolle na zbiorniku zajmującym 18 hektarów i znajdującym się na terenie kopalni piasku.
Na instalację zrealizowaną w czasie 7 tygodni składa się 73 tys. modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów.
Energia produkowana na zbiorniku wodnym w pobliżu Zwolle trafia do lokalnych odbiorców za pośrednictwem kooperatywy energetycznej Blauwvinger Energie.
Obecnie właścicielem tej elektrowni fotowoltaicznej jest konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. lokalny fundusz inwestycyjny Energiefonds Overijssel oraz kooperatywa Blauwvinger Energie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.