Hiszpanie chcą ograniczenia budowy wielkich farm PV

Hiszpanie chcą ograniczenia budowy wielkich farm PV
Iberdrola

W Hiszpanii powstają obecnie największe elektrownie fotowoltaiczne w Europie. Z tego stanu rzeczy nie jest do końca zadowolone… stowarzyszenie reprezentujące hiszpański sektor PV.

Po kilku latach stagnacji inwestycyjnej Hiszpania powróciła do budowy elektrowni fotowoltaicznych.

Moc elektrowni fotowoltaicznych w tym kraju rosła szybko w latach 2005-2012, co było efektem wdrożenia atrakcyjnych, zapewnianych na 20 lat stawek za sprzedaż energii w ramach systemu taryfy gwarantowanej.

REKLAMA

Później jednak inwestycje w fotowoltaikę w Hiszpanii mocno zwolniły z powodu wprowadzenia dużych, retroaktywnych cięć w wysokości taryf, a ponadto ograniczono możliwość przyłączania do sieci nowych instalacji PV.

Inwestycje w fotowoltaikę w Hiszpanii wyraźnie odbiły się w 2019 r. za sprawą realizacji projektów w systemie aukcyjnym, ale także pierwszych projektów realizowanych na warunkach rynkowych i korzystających z osiągnięcia przez PV stanu grid parity.

W efekcie w 2019 r. w Hiszpanii powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 3,97 GW i był to najlepszy wynik w Unii Europejskiej, z kolei w ubiegłym roku przyłączono tam do sieci instalacje PV o mocy 3,25 GW.

Ten wzrost to w dużej mierze zasługa budowy ogromnych naziemnych elektrowni PV – jak największa tego rodzaju instalacja w Europie, której moc sięga 500 MW i którą zrealizowała Iberdrola – czy budowana przez tę samą firmę farma PV o mocy 590 MW, która ma zostać oddana do użytku w przyszłym roku.

REKLAMA

Teraz przeciwko budowie tak ogromnych elektrowni PV opowiedziało się hiszpańskie stowarzyszenie branży solarnej ANPIER, wskazując, że zamiast promowania takich projektów Hiszpania powinna w większym stopniu wesprzeć realizację mniejszych elektrowni PV budowanych bliżej odbiorców końcowych.

ANPIER podkreśla, że w ten sposób zmniejszonoby straty powstające w czasie przesyłu energii na duże odległości, a także wzrosłyby korzyści z inwestycji w fotowoltaikę dla lokalnych społeczności.

Według ANPIER w latach 2016-2020 w Hiszpanii oddano do użytku 41 elektrowni fotowoltaicznych o mocy 10-50 MW, 52 instalacje o mocy 50-100 MW, a także sześć elektrowni PV o mocy przekraczającej 100 MW.

Stowarzyszenie podkreśla w swoim komentarzu, że na trendzie polegającym na budowie ogromnych elektrowni PV korzystają w dużym stopniu zagraniczne fundusze inwestycyjne i że tego rodzaju projekty już teraz mocno ograniczyły możliwość przyłączania do sieci kolejnych instalacji PV.

Zamiast promowania inwestycji o mocach liczonych w setkach MW hiszpańskie stowarzyszenie branży solarnej wezwało rząd w Madrycie do przygotowania regulacji wspierających wzrost mocy w fotowoltaice poprzez budowę mniejszych parków solarnych o mocach mieszczących się w przedziale 1-10 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.