Wzrost mocy w fotowoltaice nie wystarczy do realizacji naszych zobowiązań

Wzrost mocy w fotowoltaice nie wystarczy do realizacji naszych zobowiązań
Wzrost mocy w OZE w Polsce. Dane w GW / Forum Energii

Forum Energii opublikowało analizę dotyczącą transformacji polskiej energetyki. Wzrost zainstalowanych mocy w krajowej energetyce odnawialnej w ostatnim czasie był zasługą głównie fotowoltaiki. Notowany wzrost mocy w PV to jednak zbyt mało, aby myśleć o wypełnieniu naszych zobowiązań w zakresie minimalnego udziału OZE w konsumpcji energii w naszym kraju.

Z najnowszego opracowania Forum Energii „Transformacja energetyczna w Polsce” dowiadujemy się, że produkcja energii elektrycznej w krajowych elektrowniach w ubiegłym roku była najniższa od pięciu lat i wyniosła 164 TWh. W tym samym czasie import energii zwiększył się blisko dwukrotnie, do 10,6 TWh

Rosną moce zainstalowane w źródłach odnawialnych. Na koniec 2019 roku było to 9,5 GW. Produkcja energii odnawialnej przekroczyła 25 TWh – i – jak podkreśla Forum Energii – choć była najwyższa w historii, nadal jest to wynik niewystarczający, aby Polska mogła spełnić unijne zobowiązania dotyczące udziału OZE w miksie energetycznym.

REKLAMA

Forum Energii podkreśla, że rozwój OZE w ostatnich dwóch latach wynikał głównie z inwestycji w instalacje prosumenckie.

Dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, wskazuje w komentarzu, że o ile jeszcze niedawno spodziewano się wzrostu produkcji energii w Polsce, to ostatnio mieliśmy do czynienia z jego rekordowym spadkiem.

– Powodów tego zjawiska jest kilka, ale najważniejszym są wysokie koszty wytwarzania energii w krajowych elektrowniach. Gdyby nie import energii ceny byłyby jeszcze wyższe, a Polska miałaby problem ze zbilansowaniem zapotrzebowania. Najważniejsze pytanie – co dalej. Polska energetyka jest na zakręcie – komentuje Joanna Maćkowiak-Pandera.


REKLAMA

Na szczególną uwagę według Forum Energii zasługuje swoisty paradoks krajowego rynku węgla. Z jednej strony udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2019 roku był o blisko 5 punktów procentowych niższy niż rok wcześniej. Utrzymuje się także widoczny już od lat trend spadającego wydobycia węgla kamiennego w krajowych kopalniach – w ubiegłym roku zmniejszyło się ono o 2 miliony ton.

Z drugiej strony zapotrzebowanie na węgiel kamienny energetyczny utrzymuje się na wysokim poziomie. Dużą jego część, prawie 20 proc. krajowej konsumpcji, uzupełnia się węglem importowanym. 10 mln ton pochodzi z Rosji, a pozostałe 3 mln ton m.in. z Kolumbii, USA czy Kazachstanu.

Mamy więc sytuację, w której polskie górnictwo nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości węgla, by zaspokoić popyt. Jednocześnie i tak część wydobytego w Polsce węgla nie trafia do odbiorców, lecz jest składowana na zwałach, ponieważ krajowy węgiel jest droższy i często jest gorszej jakości, niż węgiel pochodzący z importu – zauważa Joanna Maćkowiak-Pandera.

Autorzy raportu informują, że nadal rośnie znaczenie gazu w polskim miksie energetycznym. Jego udział w 2018 roku zbliżył się do 9 proc. Wydobycie krajowe tego surowca z roku na rok maleje, zapotrzebowanie pokrywane jest głównie gazem importowanym. Wyraźnie widać jednak postępującą dywersyfikację źródeł gazu, głównie dzięki kontraktom na zakup gazu skroplonego. Import z Rosji to już mniej niż połowa dostaw błękitnego paliwa.

Forum Energii zaznacza, że dużym problemem jest stagnacja w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Emisje w Polsce w 2018 roku utrzymały się na poziomie z roku 2017, przekraczając 412 mln ton ekwiwalentu CO2, a z samej elektroenergetyki było to blisko 150 mln ton.

Raport Forum Energii „Transformacja energetyczna w Polsce” jest dostępny pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.