Pierwsze spółdzielnie energetyczne w Hiszpanii. Gwarancja IRR 3,5 proc.

Pierwsze spółdzielnie energetyczne w Hiszpanii. Gwarancja IRR 3,5 proc.
Sapiens Energia

W Hiszpanii zaczynają powstawać pierwsze lokalne spółdzielnie energetyczne, które zastosują m.in. koncepcję agrofotowoltaiki, łącząc na jednym obszarze produkcję energii z uprawami żywności.  Zarządzanie instalacjami przez grupę właścicieli, którzy będą odnosić jednocześnie bezpośrednie korzyści w postaci oszczędności na rachunkach za energię, to zmiana w kierunku bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego modelu zapewnia Juan Sacri, twórca firmy Sapiens Energia promującej rozwój spółdzielni energetycznych w regionie Walencji.

Obecnie w Hiszpanii zarejestrowanych jest kilkadziesiąt lokalnych spółdzielni energetycznych. Taką koncepcję wdraża w regionie Walencji firma Sapiens Energia, która dodatkowo zachęca do zainwestowania w wybrane projekty spółdzielni zewnętrzne podmioty, zapewniając gwarantowany zwrot na poziomie 3,5 proc.

W ten sposób inwestor ma otrzymywać lepsze warunki niż w przypadku umieszczenia swoich środków na lokacie bankowej.

REKLAMA

Minimalny wkład ma wynosić 500 euro, a maksymalny 10 tys. euro.

Projekty realizowane przez Sapiens Energia są wspierane finansowo m.in. przez władze regionu Walencji, które na dofinansowanie inwestycji lokalnych spółdzielni energetycznych przeznaczyły w ubiegłym roku 500 tys. euro, a w tym roku mają wydać na ten cel już 2 mln euro, pokrywając do 65 proc. kosztów inwestycji.


Jeden z projektów, planowany w gminie Albalat dels Sorells w prowincji Walencja, zakłada początkowo uruchomienie instalacji fotowoltaicznych o mocy 55,7 kWp, którae mają zapewniać energię dla 68 odbiorców – gospodarstw domowych, firm i instytucji publicznych. Część energii produkowanej z PV ma ponadto trafić do rodzin zagrożonych ubóstwem energetycznym.

REKLAMA

Z kolei w ramach spółdzielni utworzonej w gminie Lliria obecnie powstaje już pierwsza instalacja fotowoltaiczna, która zostanie umieszczona na dachach obiektów lokalnej policji. Początkowo przewidziano budowę instalacji o mocy 40 kW, która ma zaopatrywać w energię około 40 odbiorców.

Dużo większe projekty Sapiens Energia szykuje w położonych w pobliżu Walencji miejscowościach Picassent i Montserrat. W pierwszym przypadku planuje się uruchomienie instalacji o łącznej mocy 1,5 MW, a w drugiej lokalizacji mają powstać elektrownie PV o mocy 1 MW. W obu przypadkach energia ma zasilać około 500 odbiorców – gospodarstwa domowe, firmy czy instytucje publiczne.

Co ciekawe, w przypadku tych inwestycji zastosowana ma być koncepcja agrofotowoltaiki – w miejscach, w których pojawią się panele fotowoltaiczne, jednocześnie będzie produkowana żywność.

Budowa instalacji fotowoltaicznych w Picassent i Montserrat ma się rozpocząć jeszcze w drugim kwartale br., a produkcja energii zostanie uruchomiona przed końcem 2021 r.

Koszty tych inwestycji pokryją udziałowcy spółdzielni, a w dodatku budowa instalacji zostanie częściowo sfinansowana ze środków unijnych.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.