Operator sieci wyłączył instalacje ponad 10 tys. prosumentów

Operator sieci wyłączył instalacje ponad 10 tys. prosumentów
Solar City

Do zdarzenia doszło w miniony weekend w jednym z australijskich stanów. Powodem było rekordowo niskie zapotrzebowanie u odbiorców i wysoki poziom generacji z fotowoltaiki. Nadpodaż energii w sieci mogłaby doprowadzić do awarii stanowego systemu energetycznego.  

W sytuacji szybko rosnącej generacji z fotowoltaiki – redukującej zapotrzebowanie u prosumentów, a jednocześnie powodującej wzrost eksportu energii do sieci – władze australijskiego stanu Południowa Australia we wrześniu 2020 roku upoważniły operatora stanowego systemu energetycznego do wyłączania instalacji wytwarzających energię w sytuacji zagrożenia stabilności sieci. W ostatni weekend takie działanie zostało wdrożone po raz pierwszy.

Operator sieci w stanie Południowa Australia, ElectraNet, w ostatnią niedzielę zdalnie wyłączył elektrownie fotowoltaiczne o mocy 67 MW, w tym ponad 10 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Decyzję tą wytłumaczono rekordowo niskim zapotrzebowaniem na energię oraz dużymi wolumenami energii trafiającymi do sieci z fotowoltaiki.

Zapotrzebowanie na energię w Południowej Australii w dniu 14 marca 2021 r. Australian Energy Market Operator.

Zapotrzebowanie w niedzielne popołudnie w całym systemie spadło do zaledwie 358 MW i było blisko minimum odnotowanego w dniu 11 października 2020 r., kiedy zapotrzebowanie na moc wyniosło tylko 300 MW.

Dodatkowo jako powód decyzji o wyłączeniu generacji z PV podano remont jednej z linii wysokiego napięcia, którą nadwyżka energii mogłaby zostać wyeksportowana do sąsiedniego stanu.

W tej sytuacji ceny energii na lokalnym rynku hurtowym wynosiły nawet -500 AUD/MWh (ok. -1506 PLN/MWh).

Rekordowy rok na rynku fotowoltaiki i magazynów energii w Australii

Australia odnotowała w ubiegłym roku duży wzrost inwestycji w energetyce prosumenckiej. Rynek prosumencki w Australii nie tylko oparł się pandemii, ale według analityków australijskiego rynku PV nawet była ona czynnikiem, który zachęcił gospodarstwa domowe do tego rodzaju inwestycji.


W styczniu regulator krajowy regulator rynku energii Clean Energy Regulator (CER) informował, że w ubiegłym roku w Australii przybyły 334 tys. instalacje fotowoltaiczne. Oznaczałoby to wzrost o 18 proc. w porównaniu do liczby instalacji z 2019 roku. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych zrealizowanych w tym segmencie w Australii wyniosła 2,6 GW.

REKLAMA

W roku 2019 oddano do użytku 284 tys. instalacji PV o mocy 2,2 GW. W roku 2018 wzrost mocy w australijskiej fotowoltaice miał wynieść 1,6 GW, a dwa lata wcześniej przyłączono instalacje o mocy 1,1 GW.

CER podkreślał w raporcie ze stycznia, że zebrane wówczas dane nie były jeszcze pełne z uwagi na opóźnienia w raportowaniu nowych instalacji.

W ubiegłym roku w Australii zrealizowano także 31 tys. inwestycji w domowe magazyny energii, dzięki czemu ich łączna liczba u australijskich prosumentów wzrosła do 110 tys.

Szczególną popularnością inwestycje w magazyny energii cieszyły się w stanie Południowa Australia, gdzie zrealizowano 26 proc. wszystkich magazynów uruchomionych w ubiegłym roku w Australii.

Warwick Johnston, analityk z australijskiej firmy SunWiz podkreśla, że władze tego stanu zdecydowały się nawet na zredukowanie dotacji, które przyznają na tego rodzaju inwestycje, aby nie „przegrzać” rynku.

Południowa Australia zredukowała w kwietniu 2020 r. wysokość dotacji na domowe baterie z 6 tys. AUD do 4 tys. AUD, a kilka miesięcy później obniżono ją do 3 tys. AUD (9036 PLN).

Dofinansowanie na domowe baterie oferowały również inne australijskie stany. Queensland zapewniało swoim prosumentom nieoprocentowaną pożyczkę w wysokości do 10 tys. AUD oraz granty do 3 tys. AUD na montaż samego magazynu energii lub inwestycji w instalację fotowoltaiczną z magazynem.  

Nieoprocentowane pożyczki na inwestycje w domowe baterie oferuje też Nowa Południowa Walia, a Wiktora umożliwia otrzymanie dotacji do 4,17 tys. AUD dla osób montujących instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii.

W całym ubiegłym roku w Australii powstały, według danych Clean Energy Regulator, odnawialne źródła energii o łącznej mocy 7 GW, z czego 1,7 GW to duże farmy fotowoltaiczne, a 2,3 GW to moce oddane do użytku w energetyce wiatrowej.

W latach 2018-2020 australijski potencjał OZE wzrósł o 18,3 GW. Jak szacuje CER, wygenerowano w ten sposób inwestycje warte 26,5 mld AUD (80 mld PLN).

W tym roku według australijskiego regulatora w tym kraju tylko w dachowej fotowoltaice zostaną oddane do użytku instalacje o mocy 3-4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.