Nomad Electric zbuduje w 2021 roku farmy PV o mocy 100 MW

Nomad Electric zbuduje w 2021 roku farmy PV o mocy 100 MW
Nomad Electric

Nomad Electric, jeden z największych dostawców usług z zakresu projektowania, budowy oraz serwisowania instalacji PV w Polsce, poinformował o rozpoczęciu realizacji w pierwszym kwartale 2021 roku projektów farm fotowoltaicznych o mocy ponad 50 MW. Spółka planuje do końca roku budowę projektów o łącznej mocy ponad 100 MW.

Nomad Electric w okresie od stycznia do marca tego roku rozpoczął budowę projektów o mocy 50 MW, a do końca roku planuje zrealizować 100 MW. We wszystkich wykorzystywane zostaną moduły dwustronne (bifacial), które w porównaniu do instalacji wykonanych na modułach jednostronnych dają zwiększoną efektywność produkcji – jak szacuje firma – o 7-15 proc. w zależności od pory roku.

Spółka zapewnia, że jako pierwsza na polskim rynku powszechnie zastosowała tego typu rozwiązanie, które – jak zaznacza Nomad – jest szczególnie istotne w kontekście spadających cen w aukcjach fotowoltaicznych.

REKLAMA

– Nomad Electric zarządza parkami solarnymi od 2015 roku. Ubiegły rok dla naszych klientów był bardzo pomyślny: zarządzane przez nas parki osiągnęły wysokie poziomy produktywności i bezawaryjności. Spełniliśmy wszystkie założone w planach biznesowych parametry dla zarządzanych aktywów. Co również cieszy, uzyskaliśmy empiryczne potwierdzenie wyższych produktywności dla modułów dwustronnych – informuje Paweł Czaus, prezes Nomad Electric.

Jak zauważa Paweł Czaus, wyniki ubiegłorocznych aukcji otwierają drogę do realizacji większych inwestycji fotowoltaicznych.

– Nasze plany rozwoju są ściśle związane z trendami rynkowi. W 2021 roku w segmencie fotowoltaiki wielkoskalowej nastąpi kilka istotnych zmian, które chcemy wykorzystać. Dotychczas w aukcjach dominowały instalacje fotowoltaiczne o mocy do 1 MW. Od 2021 roku będziemy coraz częściej spotykać instalacje o mocy 25-50 MW czy nawet 100-200 MW –  mówi Paweł Czaus.

REKLAMA


Oprócz realizacji farm fotowoltaicznych w modelu EPC, Nomad Electric specjalizuje się w usługach utrzymania ruchu, przeglądów gwarancyjnych i naprawczych.

Spółka zawarła dotąd kontrakty na obsługę techniczną, uwzględniającą utrzymanie ruchu i serwis, instalacji wielkoskalowych o mocy ponad 250 MW.

Nomad Electric posiada własne centrum monitoringu pracujące w trybie 24/7 oraz oprogramowanie do zarządzania farmami klasy SCADA industrial (Nomad NX).

– W Nomad Electric intensywnie przygotowujemy się do realizacji większych projektów zarówno pod kątem kompetencji technicznych, jak i możliwości finansowych. Sporą część naszego zespołu stanowią inżynierowie realizujący projekty dla energetyki zawodowej z zakresu wysokich napięć. Posiadamy kompetencje zarówno w zakresie projektowania budowy stacji GPO, linii wysokiego napięcia, jak i procesu przyłączenia i rozruchu – informuje Paweł Czaus.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.