Kolejny proces ws. naruszenia patentów przez producenta paneli fotowoltaicznych

Kolejny proces ws. naruszenia patentów przez producenta paneli fotowoltaicznych
Hanwha Q Cells

Koreański producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Hanwha Q Cells skierował do niemieckiego sądu pozew o naruszenie patentów. Tym razem oskarżona o naruszenie własności intelektualnej Q Cells został producent paneli fotowoltaicznych posiadający fabrykę we Frankfurcie nad Odrą.

Hanwha Q Cells poinformowała dzisiaj o zgłoszeniu do sądu w Dusseldorfie wniosku o stwierdzenie naruszenia własności intelektualnej przez firmę Astronergy Solarmodule GmbH – producenta paneli fotowoltaicznych posiadającego fabrykę we Frankfurcie nad Odrą i należącego do chińskiej grupy Chint. Koreańska firma miała zgłosić wcześniej w tym miesiącu analogiczny wniosek do sądu w Paryżu.

Q Cells podkreśla, że nowe wnioski to kontynuacja działań związanych z ochroną własności intelektualnej, które zostały zapoczątkowane w 2019 r. zgłoszeniem pozwów do sądów w Niemczech  i USA przeciwko producentom ogniw i modułów fotowoltaicznych, którzy mieli nielegalnie wykorzystać patenty zastosowane przez Q Cells w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM.

REKLAMA

Pozew, który trafił wówczas do sądu w Dusseldorfie, został złożony przeciwko firmom JinkoSolar, LONGi Solar oraz REC Group.

We wniosku skierowanym do niemieckiego sądu Q Cells wskazał na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymał ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028.

Przyznana ochrona miała obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański. Chodziło o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Q Cells wykorzystuje od roku 2012.


Jednocześnie Hanwha Q Cells złożyła podobny wniosek w amerykańskim sądzie w Delaware oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie ich patentów tych samych producentów JinkoSolar, REC Group oraz LONGi Solar.

REKLAMA

Amerykański sąd działający w ramach federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego odrzucił roszczenia koreańskiej firmy. Do innego wniosku doszedł jednak sąd w Niemczech, którego werdykt oznaczał konieczność wycofania przez wskazanych producentów wszystkich modułów fotowoltaicznych, w których zastosowano technologię Q Cells i które wprowadzono na rynek niemiecki od 30 stycznia 2019 roku. Niemiecki sąd przychylił się nawet do wniosku o nakaz zniszczenia modułów, w których nielegalnie wykorzystano jego technologię.

W ubiegłym roku w związku z tym wyrokiem Hanwha Q Cells wystąpiła o nałożenie grzywny na JinkoSolar, jako powód podając niewykonanie przez chińskiego producenta wyroku wydanego przez sąd w Duesseldorfie.

Jednocześnie Hanwha Q Cells zapowiedziała skierowanie podobnych wniosków, jak skierowany w ubiegłym roku do sądu w Niemczech, także do sądów we Francji i Hiszpanii, a ponadto zasygnalizowała uwzględnienie w tych wnioskach innych producentów. 

W sprawie prowadzonej w Niemczech JinkoSolar, LONGi Solar oraz REC Group złożyły apelację od niekorzystnego wyroku. Kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie ma się odbyć w przyszłym miesiącu.

Korzystny dla Q Cells werdykt zapadł również w sprawie przeciwko producentowi paneli fotowoltaicznych LONGi Solar prowadzonej od połowy 2019 r. przez urząd patentowy w Chinach. Ta sprawa dotyczyła również naruszenia patentów w zakresie technologii ogniw fotowoltaicznych PERC.

Chiński urząd patentowy potwierdził zasadność roszczeń koreańskiej grupy, uznając, że Q Cells posiada prawo do ochrony patentów w zakresie technologii będących przedmiotem sporu i że są one chronione na terenie Państwa Środka będącego zagłębiem produkcji ogniw i modułów PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.