Orsted zbuduje ogromną hybrydową elektrownię OZE

Duńska grupa energetyczna uruchomi ogromną farmę wiatrową i farmę fotowoltaiczną w ramach hybrydowego projektu realizowanego w USA. Elektrownia PV zostanie zaprojektowana we współpracy z lokalnym instytutem przyrodniczym, aby zmniejszyć erozję gleby – i zwiększyć uzyski energii z PV.
Ogłoszony przez Orsted projekt o nazwie Helena Energy Center zakłada budowę w Teksasie hybrydowej elektrowni OZE o łącznej mocy 518 MW, na którą złoży się farma wiatrowa o mocy 268 MW oraz elektrownia fotowoltaiczna o mocy 250 MW(AC).
Farma fotowoltaiczna zostanie zaprojektowana we współpracy z lokalną organizacją non-profit Caesar Kleberg Wildlife Research Institute. Cel tej współpracy to wybór najlepszych gatunków roślin, które zostaną posadzone na terenie inwestycji i które mają zmniejszyć nagrzewanie się i erozję gleby, przyczyniając się do wyższej produkcji energii dzięki obniżeniu temperatury przy powierzchni gruntów, na których zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne.
Duńczycy podkreślają, że inwestycja zostanie zrealizowana w lokalizacji charakteryzującej się dobrymi warunkami wiatrowymi i świetnym nasłonecznieniem. W dodatku zaletą ma być „wysoka płynność” lokalnego rynku energii.
Produkcja energii w ramach Helena Energy Center ma ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku. Orsted zabezpieczył już dla tego projektu pierwsze umowy sprzedaży energii.
Energię z farmy wiatrowej na postawie umowy PPA kupi Henkel, z kolei energia z fotowoltaiki ma zasilać grupę Target.
Duńska grupa energetyczna, która jest największym na świecie inwestorem w morskiej energetyce wiatrowej pod względem mocy oddanych do użytku farm wiatrowych, ma coraz większe ambicje jeśli chodzi o ekspansję na amerykańskim rynku OZE.
Oprócz zaangażowania w projekty pierwszych morskich farm wiatrowych, które mają powstać u wybrzeży USA, Duńczycy chcą budować w Stanach Zjednoczonych farmy wiatrowe na lądzie oraz elektrownie fotowoltaiczne.
Portfel obejmujący projekty lądowych farm wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii, który Orsted obecnie rozwija w USA, liczy już w sumie 4 GW.
Inne inwestycje, które duński koncern energetyczny zrealizuje również w Teksasie, zakładają budowę ogromnych farm fotowoltaicznych, w których zostaną wykorzystane dwustronne moduły fotowoltaiczne.
W pobliżu Houston Orsted zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 430 MW(AC), na którą złoży się niemal 1 mln dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Dostarczą je dwaj chińscy producenci JA Solar i LONGi. Panele maja być obsługiwane przez falowniki marki SMA. Produkcja energii rozpocznie się w 2022 roku.
Z kolei jeszcze w tym roku w Andrews County duński koncern ma uruchomić farmę fotowoltaiczną o mocy 420 MW(AC), która będzie współpracować z bateryjnym magazynem energii o mocy 40 MW. Ta inwestycja ma być gotowa już w połowie tego roku.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.