Rekordowe wyniki Grodna dzięki fotowoltaice

Rekordowe wyniki Grodna dzięki fotowoltaice
Andrzej Jurczak

Sprzedaż Grupy Grodno w roku obrotowym zakończonym 31 marca wyniosła 712,5 mln zł, co oznacza wzrost o 14 proc. rdr. – Za nami najlepszy miesiąc, czwarty kwartał i cały rok w historii Grodna. Przed nami doskonałe perspektywyinformuje Andrzej Jurczak, prezes Grodno SA.

Spółka podkreśla w komunikacie na temat najnowszych wyników finansowych, że wpływ na rekordowe przychody i wysoką dynamikę wzrostu w ostatnich dwunastu miesiącach miały przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedażowe w segmencie odnawialnych źródeł energii, głównie w zakresie fotowoltaiki.

Po raz pierwszy przekroczyliśmy poziom 700 mln zł rocznych przychodów, jednocześnie – i zgodnie z planem –utrzymując dwucyfrową dynamikę wzrostu, mimo ogólnego spowolnienia w gospodarce i branży elektrotechnicznej. To rewelacyjne dane, które zawdzięczamy przede wszystkim świetnej, rekordowej sprzedaży w całym segmencie OZE, w szczególności fotowoltaiki. Zielona energia ma olbrzymi potencjał i zgodnie z obecną strategią w najbliższych latach będzie dominującym obszarem naszego rozwoju – komentuje Andrzej Jurczak.

REKLAMA

Wyłącznie w marcu 2021 r. skonsolidowane przychody Grodna wyniosły blisko 86 mln zł wobec 62,8 mln zł (+37 proc. rdr) przed rokiem i był to najlepszy miesiąc sprzedaży w historii spółki.


W całym czwartym kwartale roku obrotowego – styczeń-marzec 2021 r. – sprzedaż Grupy ukształtowała się na poziomie 184,4 mln zł, co oznacza wzrost o 12 proc. rok do roku. 

Zarząd Grodna zakłada utrzymanie w 2021 roku boomu fotowoltaicznego w zakresie mikroinstalacji, co związane będzie w dużym stopniu z uruchomieniem trzeciej edycji programu Mój Prąd.

REKLAMA

Mój Prąd 3.0 z pewnością wpłynie na dalsze zainteresowanie fotowoltaiką wśród odbiorców indywidualnych, realizujących instalacje 2-10 kW, czyli w przedziale dla którego kierowany jest Program. Z pewnością jest to pozytywny impuls dla całej branży, który podtrzyma boom na fotowoltaikę w Polsce. W związku kosztami kwalifikowanymi już od 1 lutego 2020 r. ożywienie w segmencie mikroinstalacji nadejdzie jeszcze przed rozpoczęciem naboru – ocenia Andrzej Jurczak.

– Oczekujemy też dynamicznego rozwoju w obszarze większych instalacji i farm fotowoltaicznych, gdzie jesteśmy bardzo aktywni. Dynamicznie zwiększamy sprzedaż pomp ciepła i kabli. Odnotowujemy i przewidujemy dalsze wzrosty we wszystkich pozostałych obszarach związanych z energooszczędnością. W najbliższym latach to właśnie inwestycje w zakresie zielonej energii będą motorem gospodarek nadszarpniętych pandemią. Jesteśmy gotowi na tym istotnie skorzystać – dodaje prezes Grodna.

Pewne spowolnienie w sprzedaży komponentów instalacji fotowoltaicznych Grodno odnotowało w lutym, wypracowując jednak w tamtym miesiącu wzrost w segmencie pomp ciepła.  

– Był to najlepszy sprzedażowo luty w historii naszej działalności. Wprawdzie w związku z czynnikami pogodowymi sprzedaż fotowoltaiki była nieco niższa niż przed rokiem, ale jednocześnie wykazaliśmy wzrosty m. in. w segmencie pomp ciepła o 251 proc. rdr czy kabli o 49 proc. rdr – poinformował Andrzej Jurczak.

Grupa Grodno oferuje rozwiązania fotowoltaiczne od 2011 r. Spółka zapewnia, że obecnie jej udział w rynku dostawców mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce przekracza 15 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.