Elektrownia PV w Alpach potwierdziła oczekiwania. 25 proc. energii więcej

Elektrownia PV w Alpach potwierdziła oczekiwania. 25 proc. energii więcej
EWZ

Uruchomiona w połowie ubiegłego roku na alpejskiej tamie w Szwajcarii elektrownia fotowoltaiczna po pierwszym półroczu działalności potwierdziła oczekiwania co do znacznie wyższych uzysków energii w porównaniu do elektrowni PV położonych na mniejszych wysokościach. Inwestycja została zrealizowana w modelu crowdfundingu. Koszt zakupu 1 m2 paneli fotowoltaicznych wyniósł około 2,7 tys. PLN.

W połowie 2020 roku na alpejskiej tamie w Bergell, na wysokości 2,1 tys. m.n.p.m., uruchomiona została elektrownia fotowoltaiczna składająca się z 1,2 tys. modułów o łącznej mocy 410 kWp.

Panele fotowoltaiczne umieszczono na południowej ścianie tamy, na długości 670 metrów.

REKLAMA

Inwestor – szwajcarski koncern EWZ – założył, że w skali roku instalacja wytworzy około 500 GWh energii elektrycznej. Ma to być zasługą nie tylko ukierunkowania instalacji na stronę południową, ale także wysokości, niższych temperatur chłodzących moduły oraz wysokiego współczynnika albedo – dodatkowe uzyski energii będą bowiem wynikać z odbijania promieni słonecznych od śnieżnej pokrywy. Dlatego instalacja ma być szczególnie efektywna zimą.


Teraz po półrocznej eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej EWZ opublikował dane na temat wygenerowanych dotychczas uzysków energii.

REKLAMA

W okresie od połowy września 2020 roku do połowy marca 2021 r. instalacja wytworzyła 233 MWh energii elektrycznej. Jak podkreśla EWZ, jest to wynik o około 25 proc. lepszy niż możliwy do osiągnięcia na niższych wysokościach na terenie Szwajcarii.

Inwestycja została zrealizowana przez EWZ w modelu crowdfundingu, który cieszył się sporą popularnością. Inwestorzy mogli „kupić” część instalacji w pakietach po 0,5, 1, 3 lub 5 m2, aby w ten sposób zmniejszyć swoje rachunki za energię.

Jednorazowy koszt w przeliczeniu na metr kwadratowy instalacji wyniósł 560 CHF, czyli około 2,7 tys. PLN.

Jak wylicza EWB, wytworzenie 180 kWh energii elektrycznej z alpejskiej tamy pozwoli pokryć klientom firmy rachunki za energię na okres 20 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.