PGE ma plan na tegoroczne aukcje dla OZE

PGE ma plan na tegoroczne aukcje dla OZE
PGE Energia Odnawialna

Plany ekspansji Polskiej Grupy Energetycznej na rynku fotowoltaicznym omówił podczas konferencji Trigon Green-Tech Conference Piotr Sudoł, dyrektor ds. finansowych w PGE.

Do 2030 roku największy państwowy koncern energetyczny chce uruchomić w fotowoltaice moce na poziomie 3 GW. Jak zaznaczył Piotr Sudoł, rozwój w tym zakresie ma mieć charakter głównie organiczny, przy czym PGE ma również analizować przejęcia projektów i wybudowanych farm PV.

Jak przyznał Piotr Sudoł, rozwój mocy w fotowoltaice w PGE na razie jest dosyć powolny, mając na względzie skalę przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Póki co zainstalowane moce w fotowoltaice w grupie PGE wynoszą niecałe 5 MW, z czego 4 MW to efekt realizacji pierwszych projektów w systemie aukcyjnym.

Przedstawiciel PGE zapewnił jednak, że wyraźne przyspieszenie jeśli chodzi o oddawane do użytku moce w PV nastąpi w połowie obecnej dekady.

W kontekście realizacji fotowoltaicznego celu na 2030 rok priorytetem dla PGE mają być projekty wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, mniejszą uwagę koncern ma przykładać natomiast do małych projektów.

Obecnie PGE w zakresie swojego programu fotowoltaicznego ma skupiać się głównie na zabezpieczaniu gruntów w formie dzierżawy – obecnie zabezpieczono 2,3 tys. hektarów, co według szacunków spółki wystarczyłoby do uruchomienia w fotowoltaice mocy około 1,4 GW.


Swój fotowoltaiczny dorobek w systemie aukcyjnym Polska Grupa Energetyczna może istotnie powiększyć po aukcjach, które odbędą się w tym roku, a konkretnie w pierwszej połowie czerwca br. PGE chce wystawić do nich projekty fotowoltaiczne o mocy około 150 MW.

REKLAMA

Piotr Sudoł podkreślił podczas Trigon Green-Tech Conference, że reprezentowana przez niego firma chce działać na rynku fotowoltaicznym także w zakresie prosumenckich systemów PV, oferując ich montaż swoim klientom. Cel PGE w tym obszarze to instalacja 800 MW do końca obecnej dekady.

Ponadto do 2030 r. PGE chce uruchomić w lądowej energetyce wiatrowej 1 GW nowych o mocy.

PGE udało się dotychczas zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym dla projektów wiatrowych o mocy niemal 100 MW, które mają już status operacyjny. Na razie Grupa nie informuje o kolejnych projektach w lądowej energetyce wiatrowej, które mogłyby zostać zgłoszone do aukcji.

Piotr Sudoł zaznaczył, że wobec ograniczeń wynikających z ustawy odległościowej, spółka na razie może realizować ekspansję w tym obszarze tylko poprzez akwizycje istniejących farm wiatrowych.

Największe inwestycje w OZE Polska Grupa Energetyczna rozwija na Morzu Bałtyckim, współpracując w ramach joint venture 50/50 z duńską grupą energetyczną Orsted. PGE właśnie zabezpieczyła prawa do pokrycia ujemnego salda na okres 25 lat dla dwóch projektów realizowanych z Duńczykami, o łącznej mocy niemal 2,5 GW, które mają zostać oddane do użytku po roku 2025.

Kolejne projekty morskich farm wiatrowych PGE chce zgłosić do aukcji, które Urząd Regulacji Energetyki powinien przeprowadzić w latach 2025-2027. Projekty na kolejny etap systemu wsparcia dla offshore PGE szykuje na razie wyłącznie własnymi siłami.

Aktywami w obszarze energetyki odnawialnej w grupie PGE zarządza spółka PGE Energia Odnawialna, która jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce.

PGE EO posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.