Jak wybrać dobrego instalatora fotowoltaiki? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Jak wybrać dobrego instalatora fotowoltaiki? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Decyzja o wykonaniu instalacji fotowoltaicznej pozwalającej na pozyskiwanie prądu z promieniowania słonecznego przynieść może duże oszczędności na rachunkach za energię konwencjonalną. Zanim jednak na dachu czy w wyznaczonym miejscu na działce znajdą się moduły PV, trzeba wybrać odpowiedni ich rodzaj, a później zaangażować do ich montażu sprawdzonego instalatora. Jak wybrać firmę, która dokona profesjonalnej instalacji paneli słonecznych?

Dlaczego wybór dobrego instalatora jest istotny?

Wydawać by się mogło, że najważniejszą kwestią przy inwestycji w fotowoltaikę jest wybór paneli PV, falownika i innych elementów osprzętu. Jednak istotne jest też i to, czy osoba montująca instalację na dachu jest doświadczonym ekspertem? Pamiętać trzeba, że panele fotowoltaiczne są zakładane raz na wiele lat. Nieprawidłowy montaż może spowodować, że zaczną się one psuć przed czasem albo nie będą działały z zakładaną sprawnością, przez co zmniejszy się ich efektywność.

REKLAMA

Przeczytaj także: Mój Prąd 2021 – aktualizowany przewodnik po dotacjach na instalację fotowoltaiki.

Moduły PV mogą psuć się znacznie wcześniej niż zakładany okres eksploatacji wynoszący od 10 do nawet 40 lat, między innymi z powodu złego montażu. Doświadczony instalator wie, że moduły PV należy instalować pod odpowiednim kątem padania promieni słonecznych, w miejscu, gdzie nie będzie dochodziło do ich czasowego zacienienia, choćby tylko częściowo. Zdaje sobie też sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczne przytwierdzenie całej instalacji fotowoltaicznej do dachu oraz umieszczenie inwertera w miejscu zacienionym dla zachowania jego dłuższej żywotności.

Jak dokonać trafnego wyboru instalatora fotowoltaiki?

Opinia wśród dotychczasowych klientów to jedna z najlepszych wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób podejść do wyboru instalatora dla swojej instalacji fotowoltaicznej. Dobry specjalista cieszy się nieposzlakowaną opinią, montuje panele zgodnie z zaleceniami producenta, bezpiecznie i nie uszkadzając przy tym ani modułów, ani dachu. Umieszcza panele tak, by miały największą sprawność działania oraz instaluje falownik (inwerter) w odpowiednim miejscu.

Instalator jest przygotowany do przeprowadzenia montażu fotowoltaiki na dachu, jeśli ma kwalifikacje zdobyte w toku profesjonalnych szkoleń. Zanim wybierzemy takiego eksperta, powinniśmy sprawdzić:

  • Czy firma, w której jest zatrudniony lub którą prowadzi, rzeczywiście istnieje – można to zweryfikować w serwisach CEIDG oraz KRS.
  • Jak długo dana marka funkcjonuje na rynku – warto stawiać na doświadczonych instalatorów, a nie firmy, które istnieją od niedawna i trudno zweryfikować ich kompetencje.
  • Jaką opinią cieszy się firma – można to sprawdzić chociażby w internecie, w serwisach społecznościowych, na forach dyskusyjnych i grupach branżowych.

Dobrym podejściem jest porównanie oferty kilku instalatorów i wybranie takiego, który cieszy się najlepszą opinią, ma niezbędne kompetencje montażowe, a przy tym doświadczenie w branży.

Niezależny portal branży fotowoltaicznej fotowoltaikaonline.pl sprawdza i weryfikuje pracę instalatorów fotowoltaiki.

REKLAMA

Źródło: fotowoltaikaonine.pl – opinie o instalatorach fotowoltaiki w Polsce

Instalator może udzielić gwarancji na wykonane przez siebie prace, czyli na bezpieczeństwo i solidność umieszczenia paneli słonecznych, falownika, okablowania i całej konstrukcji. Przed podpisaniem umowy z konkretnym monterem instalacji fotowoltaicznej warto zapytać go, na jakich panelach PV pracuje oraz jak planuje wykonanie montażu.

Każdy instalator może zaproponować klientom zawarcie innej umowy, z innymi zapisami. Jeśli coś budzi nasz niepokój, warto wyjaśnić zawiłości w umowie lub jeśli nie jest to możliwe, zrezygnować ze współpracy z takim ekspertem.

Najlepsi instalatorzy paneli fotowoltaicznych zaoferować mogą umowę serwisową, obejmującą wsparcie techniczne, jak monitorowanie wydajności modułów, ich czyszczenie, czy wymianę konstrukcji lub jej części.

Czym grozi niewłaściwy montaż paneli słonecznych?

Inwestor powinien mieć świadomość, że nieprawidłowy montaż paneli PV powoduje nie tylko ryzyko obniżenia ich sprawności czy szybszej awarii, ale i może być dla producenta podstawą do odrzucenia roszczeń gwarancyjnych zgłaszanych przez klienta. Poniżej udostępniamy ranking producentów paneli skategorywanych według portalu fotowoltaikaonline.pl

Ranking producentów paneli fotowoltaicznych według fotowoltaikaonline.pl

Natomiast renomowany, fachowy instalator udziela gwarancji na jakość montażu, choć może ona być dosyć krótka. Certyfikowany specjalista może nawet zwiększyć gwarancję na produkt danego producenta paneli słonecznych. 

 

artykuł sponsorowany