Operator elektrowni PV odda część przychodów państwowej spółce

Operator elektrowni PV odda część przychodów państwowej spółce
Solarpro Holding

Władze Macedonii Północnej rozstrzygnęły aukcję, której zwycięzca zbuduje dużą elektrownię fotowoltaiczną, ale bez gwarancji sprzedaży energii, a w dodatku część generowanych przychodów inwestor będzie musiał oddać kontrolowanej przez państwo grupie energetycznej.

Aukcja dla inwestorów chcących wybudować farmę fotowoltaiczną o mocy 50 MW w Macedonii Północnej nie była typową aukcją dla OZE, w której inwestor mógłby liczyć na wieloletnie, państwowe gwarancje odkupu energii po zaoferowanej cenie. 

Zamiast tego zwycięzca aukcji zyskał tylko prawa do zagospodarowania terenu przewidzianego pod budowę elektrowni fotowoltaicznej, a dodatkowo musiał przyjąć na siebie zobowiązania, które zmniejszą zyski z inwestycji.

REKLAMA

Jak informuje PV Magazine, aukcję wygrał bułgarski deweloper Solarpro Holding, który wybuduje w Macedonii Północnej elektrownię fotowoltaiczną o mocy 50 MW. Zamiast sprzedaży energii w ramach rządowego kontraktu będzie musiał jednak poszukać odbiorców na rynku – poprzez zawarcie komercyjnej umowy PPA lub sprzedaż energii na rynku spot.

W dodatku Solarpro Holding zobowiązał się, że będzie oddawać 18 proc. generowanych przychodów ze sprzedaży energii macedońskiemu, państwowemu koncernowi energetycznemu Elektrani na Severna Makedonija (ESM). Takie zobowiązanie będzie ważne przez 35 lat.

ESM ze swojej strony zapewnił inwestorowi pozwolenia niezbędne do budowy farmy fotowoltaicznej, a także możliwość przyłączenia do sieci.

REKLAMA

Solarpro zrealizuje również inną inwestycję w Macedonii Północnej. Dzięki wygranej w innej aukcji przeprowadzonej w tym kraju Bułgarzy postawią mniejszą farmę PV o mocy 10 MW.

Według statystyk Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), łączna moc odnawialnych źródeł energii w Macedonii na koniec 2019 roku wynosiła 754 MW. W tym moc elektrowni wodnych sięgała 682 MW.

Moc elektrowni PV na koniec 2019 roku miała wynosić 26 MW, a elektrowni wiatrowych 37 MW.

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Macedonii, z uwzględnieniem elektroenergetyki, ciepłownictwa i transportu, wynosi według Eurostatu niecałe 20 proc.

Utworzona w 2007 roku grupa Solarpro Holding zatrudnia ponad 300 pracowników, działając głównie w regionie Europy Południowo-Wschodniej. Firma ma na koncie uruchomienie instalacji PV o łącznej mocy około 700 MW. 

Firma działa również na naszym rynku fotowoltaicznym, realizujac m.in. projekt w modelu solar-as-a-service we współpracy z operatorem telekomunikacyjnym Orange. Więcej na ten temat w artykule: Orange Polska kupi energię z PV na zasadzie solar-as-a-service

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.