Niemcy zbudowali ogniwo fotowoltaiczne o niesamowitej sprawności

Niemcy zbudowali ogniwo fotowoltaiczne o niesamowitej sprawności
Fraunhofer ISE

Podczas gdy sprawność ogniw w obecnie stosowanych, najpopularniejszych na rynku modułach fotowoltaicznych wynosi niewiele ponad 20 proc., niemiecki instytut Fraunhofer ISE opracował ogniwo, którego sprawność zbliża się do 36 proc.

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE poinformował o osiągnięciu sprawności trójzłączowego, krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego III/V/Si na poziomie 35,9 proc.

Niemieccy naukowcy zapewniają, że jest to rekord jeśli chodzi o sprawność tego rodzaju ogniw i że ich osiągnięcie pokazuje potencjał tkwiący w technologii krzemowych ogniw wielozłączowych.

REKLAMA

Jak zaznacza Fraunhofer ISE, kluczowe w osiągnięciu tak wysokiej sprawności było zastosowanie jako środkowej warstwy półprzewodnika GaInAsP.

O ile wynik osiągnięty przez niemiecki instytut to gigantyczny skok jeśli chodzi o sprawność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną w porównaniu do jednowarstwowych ogniw stosowanych w najpopularniejszych na rynku modułach krystalicznych, to złożony i bardziej kosztowny proces produkcji ogniw tandemowych – jak to opracowane przez Fraunhofer ISE – sprawia, że tego rodzaju ogniwa na razie nie znalazły i w najbliższej przyszłości raczej nie znajdą szerokiego zastosowania na ryku PV.

Niemniej jednak tego rodzaju ogniwa mogą znaleźć zastosowanie w bardziej niszowych rozwiązaniach, w których kluczowe jest uzyskanie jak największych uzysków energii z możliwie małych powierzchni.


REKLAMA

Niemieccy naukowcy wskazują przy tym na możliwości zastosowania opracowanej przez nich technologii jako dodatkowego źródła zasilania np. samolotów czy dronów. Fraunhofer ISE zaznacza przy tym, że prowadząc badania nad zwiększeniem parametrów ogniw tandemowych, jednocześnie pracuje nad zredukowaniem kosztów produkcji tego rodzaju ogniw – aby możliwe było ich zastosowanie także w bardziej konwencjonalnej fotowoltaice.

Minie jeszcze kilka lat, zanim moduły wykonane z tego rodzaju ogniw trafią na rynek, jednak jest to ważny, przyszłościowy kierunek w kontekście ekspansji fotowoltaiki, która jest konieczna do zapewnienia zrównoważonych dostaw energii – komentuje prof. Andreas Bett z Fraunhofer ISE.

Niemiecki instytut równolegle rozwija inne technologie ogniw fotowoltaicznych, które dają nadzieję na szybszą i szerszą komercjalizację, a w przypadku których Fraunhofer ISE notuje również spore sukcesy.

Ostatnio Fraunhofer ISE informował o osiągnięciu rekordowej sprawności jednowarstwowego ogniwa wykonanego w technologii TOPcon, która jest postrzegana jako następca obecnie najszerzej stosowanej w fotowoltaice technologii ogniw monokrystalicznych PERC.

Najnowsze osiągnięcia niemieckich naukowców w tym obszarze mogą sprawić, że już niedługo do seryjnej produkcji trafią ogniwa charakteryzujące się sprawnością wyższą o kilka punktów procentowych od obecnie produkowanych ogniw PERC.

Więcej na ten temat w artykule: Niemcy ustanowili rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPcon.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.