Nowy plan Erbudu na fotowoltaikę

Nowy plan Erbudu na fotowoltaikę
Onde SA

Do tej pory Erbud i należąca do niego spółka Onde, wcześniej funkcjonująca jako PBDI, działały na rynku odnawialnych źródeł energii jako generalny wykonawca. Teraz Erbud wchodzi w nowy obszar działalności na rynku farm fotowoltaicznych nie tylko będzie je budować na zlecenie innych inwestorów, ale również zajmie się dewelopmentem.Budowa farm jest, jak widać po naszych wynikach, bardzo dobrym biznesem, ale mamy większe apetytymówi Paweł Średniawa, prezes Onde. 

O nowych planach na rynku fotowoltaicznym Erbud poinformował, przekazując wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku.  

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Erbud zanotował prawie 21 mln zł zysku netto, przy 3,9 proc. rentowności, wobec 0,5 mln straty w tym samym okresie roku 2020. Wynik operacyjny Grupy zwiększył się o 464 proc. do 25,8 mln zł (4,8 proc. rentowności), a EBITDA wzrosła o 237 proc. do 31 mln zł (5,8 proc. rentowności). W tym samym czasie przychody Erbudu wyniosły 537 mln zł, czyli o 22 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2020 r.

REKLAMA

Tym samym Erbud znacznie poprawił marżowość na wszystkich poziomach rachunku, a największy wkład w odnotowany wzrost miały wyniki segmentu budownictwa dla OZE, w którym wyspecjalizowana jest spółka Onde – jeden z krajowych liderów w budowie instalacji dla sektora energii odnawialnej, w szczególności farm wiatrowych i fotowoltaicznych.


Segment OZE wypracował około 203 mln zł przychodów, a wynik operacyjny z działalności w tym obszarze wyniósł 19,6 mln zł.

Wartość zamówień Erbudu na koniec marca 2021 r. wyniosła ok. 2,7 mld zł, rosnąc o 5 proc. rok do roku, z czego około połowę stanowią kontrakty kubaturowe, natomiast wartość zamówień dla segmentów OZE i drogowo-inżynieryjnego wyniosła łącznie ponad 1 mld zł.

W kasie spółki na koniec pierwszego kwartału było 245,6 mln zł gotówki. Grupa nie posiada długu netto, podczas gdy na koniec analogicznego okresu 2020 r. jej dług netto wyniósł 12,4 mln zł.

REKLAMA

W minionym kwartale Erbud zrobił pierwszy krok w realizacji strategii dalszej dywersyfikacji biznesu. Zakupiony został grunt z halą produkcyjną w okolicach Torunia, w której powstanie nowoczesna linia produkcyjna drewnianych obiektów modułowych. Nowy segment ma przynosić Grupie Erbud docelowo około 1,5 mld zł przychodów rocznie i wiąże się z nakładami inwestycyjnymi rzędu 80-100 mln zł w pierwszym etapie.

Wkład własny do realizacji nowych planów Erbud planuje pozyskać ze sprzedaży walorów Onde inwestorowi lub poprzez przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej na Giełdzie Papierów Wartościowych, jednakże przy założeniu utrzymania kontroli Erbudu nad spółką córką.

Pieniądze ze sprzedaży pakietu akcji Onde mają być przeznaczone również na akwizycje zagraniczne w sektorze przemysłowym.

Ponadto Erbud ogłosił teraz nowe plany jeśli chodzi o rynek fotowoltaiczny, na którym chce działać już nie tylko jako generalny wykonawca, ale także jako deweloper. Spółka pochwaliła się od razu sporym portfelem projektów, które udało się jej zgromadzić.

– Według obecnych założeń, oprócz finansowania rozwoju Grupy Erbud przez sprzedaż istniejących walorów, będziemy też chcieli pozyskać środki ze sprzedaży akcji nowej emisji Onde, które posłużą do realizacji rozwoju tej spółki. Poszerza ona swoją działalność – oprócz budowania farm, będzie je również dewelopować i sprzedawać inwestorom finansowym – mówi Jacek Leczkowski, wiceprezes Erbudu.

Do tej pory Onde zakupiło projekty farm fotowoltaicznych o docelowej, łącznej mocy 241 MW.

Rynek OZE rozwija się bardzo szybko. To przyszłość energetyki i fundament rewolucji energetycznej w całej Europie. Chcemy w tym uczestniczyć bardziej aktywnie, mocniej skorzystać na transformacji energetycznej i dlatego wchodzimy w tworzenie farm PV na wcześniejszym etapie budowania wartości projektu. Jako wykonawca znamy dobrze otoczenie rynkowe i możemy tu osiągnąć znaczne efekty synergii kosztowych – mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.  

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.