Unijne dotacje na energię słoneczną w woj. lubelskim. Koło Biłgoraja powstaje farma fotowoltaiczna

Unijne dotacje na energię słoneczną w woj. lubelskim. Koło Biłgoraja powstaje farma fotowoltaiczna
Solar energy power plants, flickr cc-by

{więcej}W Długim Kącie, w gminie Józefów na Lubelszczyźnie, na terenie 2 ha powstanie farma fotowoltaiczna. Projekt wraz z kilkunastoma innymi projektami mającymi na celu budowę farm solarnych otrzymał unijną dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego. W tym wypadku jej wysokość wyniesie ponad 2,4 mln zł. 

Inwestor – firma Drotex – wybrał już wykonawcę inwestycji, który zajmuje się obecnie wykonaniem dokumentacji technicznej niezbędnej do złożenia pozwolenia na budowę. W maju na terenie, na którym powstanie farma fotowoltaiczna, rozpoczną się pierwsze prace terenowe, a inwestycja ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. 

– Jest to bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy. Sami zastanawialiśmy się nad tym, aby ruszyć z tego typu inwestycją. Chcemy, aby on przetarł ślad. Teren trzeba będzie zabezpieczyć i kosić. Myślę, że powstaną 3-4 miejsca pracy – informuje na łamach „Gazety Biłgorajskiej” burmistrz Józefowa Roman Dziura. 

REKLAMA

Na budowę farmy fotowoltaicznej w gminie Józefów inwestor otrzymał dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego, działanie 1.4 Schemat B Dotacje inwestycyjne w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska oraz w zakresie odnawialnych źródeł energii RPO WL 2007 – 2013 – konkurs nr 10/RPOWL/1.4B/2012. 

REKLAMA

Oprócz wspomnianego projektu unijne dofinansowanie na budowę farm fotowoltaicznych na terenie woj. lubelskiego otrzyma też kilkunastu inwestorów. 

Dotację w wysokości ponad 2,8 mln zł otrzyma m.in. firma Sunar sp. z o.o., która wybuduje elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW w miejscowości Krzywda. Farmy fotowoltaiczne z udziałem unijnych funduszy powstaną także m.in. w miejscowościach Woroniec (dotacja ponad 2,6 mln zł), w Międzyrzeczu Podlaskim (dotacja prawie 2,5 mln zł) a także w miejscowościach Janów Lubelski (1,44 MW, dotacja 3,78 mln zł) i Nowy Dwór (0,99 MW, dotacja 3,8 mln zł).

Pełna lista projektów wybranych do dofinansowania w ramach konkursu nr 10/RPOWL/1.4B/2012 [PDF].

Na liście rezerwowej są kolejne projekty zakładające budowę farm fotowoltaicznych w kilku miejscowościach woj. lubelskiego. Chodzi m.in.o budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 0,96 MW w Lubartowie, a także farm fotowoltaicznych w miejscowościach Krupiec, Ratoszyn, Adamów, Zofiówka, Szczałb, Korolówka Kolonia czy Rozłąki. 

gramwzielone.pl