Panele fotowoltaiczne w orientacji wschód-zachód coraz popularniejsze

Panele fotowoltaiczne w orientacji wschód-zachód coraz popularniejsze
Engie

O ile największe uzyski energii elektrycznej z fotowoltaiki na statycznych konstrukcjach zapewniają panele ustawione w kierunku południowym, o tyle swoje zalety ma również ustawianie paneli w orientacji wschód-zachód i jak wynika z najnowszego raportu Fraunhofer ISE takie ustawienie zyskuje coraz większą popularność na największym rynku fotowoltaicznym w Europie, czyli w Niemczech.

Dane niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE pokazują rosnące zainteresowanie inwestorów na niemieckim rynku ustawianiem paneli na farmach fotowoltaicznych jednocześnie w dwóch kierunkach – wschodnim i zachodnim – inaczej niż standardowe ustawienie paneli, dające najwyższy skumulowany uzysk energii, czyli ustawienie w kierunku stricte południowym.

Dane Fraunhofer ISE pokazują, że w uruchomionych w ubiegłym roku za naszą zachodnią granicą elektrowniach fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 100 kW w 22 procentach instalacji ustawiano panele w kierunku wschodnim lub zachodnim – albo jednocześnie wschodnim i zachodnim.

REKLAMA


Udział instalacji z tradycyjnym południowym ustawieniem zmniejszył się z poziomu 61 proc. w roku 2000 do 42 proc. w roku 2019. W tym samym okresie udział systemów z panelami ukierunkowanymi na wschód wzrósł z 1 proc. do 7 proc., udział systemów z panelami ustawionymi na zachód zwiększył się z 3 proc. do 9 proc., natomiast udział systemów z ustawieniem wschód-zachód to wzrost od 1 proc. do 6 proc.

Jednocześnie widać tendencję zmniejszania kąta, pod którym ustawiane są panele. Badanie Fraunhofera pokazuje, że w wybudowanych w ubiegłym roku elektrowniach PV moduły były w 1/5 instalacji ustawiane pod kątem niższym niż 20 stopni.

Udział instalacji z ustawionymi w ten sposób panelami w latach 2000-2009 wynosił około 10 proc., natomiast średnia z lat 2010-2019 wyniosła już 19 proc.

Z kolei udział instalacji z panelami ustawionymi pod kątem 20-40 stopni wynosił w okresie 2000-2009 przeciętnie 63 proc., a w latach 2010-2019 było to średnio 54 proc.

Udział systemów PV z różnymi ustawieniami paneli w inwestycjach na niemieckim rynku w latach 2000-2019. Źródło: Fraunhofer ISE. 

REKLAMA

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: