Panasonic zaoferuje nowy moduł fotowoltaiczny

Panasonic zaoferuje nowy moduł fotowoltaiczny
Panasonic

Na początku tego roku Panasonic ogłosił, że nie będzie dłużej wytwarzać we własnym zakresie ogniw i modułów fotowoltaicznych. Tymczasem teraz Japończycy zaprezentowali nowy moduł, który wprowadzą na rynek w następnym kwartale.

W lutym Panasonic ogłosił plan zakończenia produkcji wysokosprawnych ogniw i modułów fotowoltaicznych, do których produkcji stosował technologię heterojunction (HIT/HJT). Oznacza to zamknięcie fabryk, które japoński koncern posiada w prefekturze Shimane, a także w Malezji.

Zakończenie działalności tych zakładów ma nastąpić w roku fiskalnym 2022, który kończy się 31 marca 2022 r.

REKLAMA

Jednocześnie japoński koncern zapowiedział ograniczenie działalności badawczo-rozwojowej w obszarze fotowoltaiki, którą prowadził oddział zlokalizowany w mieście Kaizuka.

Decyzja o wygaszeniu produkcji w zakładach w Japonii i Malezji to kolejny etap ograniczania działalności Panasonica w obszarze fotowoltaiki po tym, jak w ubiegłym roku wycofano się z produkcji ogniw i modułów w fabryce Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork.


Przy tym informując o wygaszeniu własnej produkcji ogniw i modułów, Panasonic zaznaczył, że nie zamierza całkowicie wycofać ich ze swojej oferty. Po zamknięciu zakładów w Japonii i Malezji japoński koncern ma sprzedawać moduły PV, których produkcja zostanie zlecona podmiotom zewnętrznym.

REKLAMA

Potwierdzeniem kontynuacji działalności w branży PV jest zapowiedź wprowadzenia na rynek nowego, wysokowydajnego modułu fotowoltaicznego.

Nowe moduły fotowoltaiczne Panasonica zostaną zbudowane na bazie ogniw w technologii wielozłączowej (heterojunction), będą posiadać moc od 370 W do 380 W i mają przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną ze sprawnością od 21,4 proc. do 21,7 proc. Współczynnik temperaturowy ma wynosić 0,26 proc. na stopień Celsjusza.

Moduły mają być dostępne także w wersji „full black”, jednak w tym przypadku mają osiągać niższą moc 360-370 W, pracując ze sprawnością 20,6-21,2 proc.

Na nowe panele producent ma oferować 25-letnią gwarancję produktową oraz 25-letnią gwarancję na uzysk energii co najmniej 92 proc. początkowej wartości.

Na razie w ofercie japońskiej firmy są moduły o maksymalnej mocy 340 W, sprawności sięgającej 20,3 proc. i współczynniku temperaturowym 0,258 %/C.

Nowe moduły fotowoltaiczne Panasonica mają trafić do sprzedaży już w kolejnym kwartale.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.