Ta elektrownia PV połowę energii wytworzy w zimie

Ta elektrownia PV połowę energii wytworzy w zimie
Axpo

Na tamie w szwajcarskich Alpach rozpoczęła się budowa jednej z najwyżej położonych elektrowni fotowoltaicznych. Ze względu na przewidziane ustawienie paneli i optymalne wykorzystanie wysokiego współczynnika albedo połowa prognozowanego rocznego uzysku energii zostanie osiągnięta w okresie zimowym.

Z początkiem tego miesiąca szwajcarskie firmy Axpo i IWB rozpoczęły budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2,2 MW na tamie Muttsee położonej w szwajcarskich Alpach na wysokości niemal 2,5 tys. metrów nad poziomem morza.

Komponenty instalacji jak i urządzenia potrzebne do jej wykonania – w tym dźwig mający posłużyć do montażu paneli – są transportowane na miejsce z użyciem helikoptera. W sumie w ten sposób przetransportowane zostaną ładunki ważące 730 ton.

REKLAMA

Axpo podkreśla w komunikacie na temat rozpoczęcia tej inwestycji, że emisje CO2 wygenerowane z powodu wykorzystania helikoptera zostaną zrównoważone przez instalację fotowoltaiczną po kilku miesiącach od jej uruchomienia.


W skali roku elektrownia fotowoltaiczna na tamie Muttsee ma wytwarzać około 3,3 GWh energii elektrycznej, z czego aż połowa zostanie wytworzona w zimie. Ma to wynikać z wyższej efektywności paneli osiągniętej dzięki niskim temperaturom i wysokiemu współczynnikowi odbicia światła słonecznego od pokrywy śnieżnej.

Dla porównania tradycyjne instalacje fotowoltaiczne w Szwajcarii według Axpo mają generować w porze zimowej około 1/4 rocznego uzysku energii.

REKLAMA

Wiadomo, że część modułów zostanie umieszczonych pod kątem nachylenia 77 stopni, a część pod kątem 51 stopni – jednak mimo nieoptymalnego nachylenia paneli, mają one wyprodukować więcej energii niż tradycyjne elektrownie PV, w których moduły są umieszczane pod najlepszym kątem.

Dla tej inwestycji Axpo zapewniło już sprzedaż energii na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA. Odbiorcą energii będzie szwajcarska sieć supermarketów Denner.

Nie będzie to pierwsza instalacja fotowoltaiczna, w której moduły zostaną umieszczone na ścianie alpejskiej tamy.

Uruchomiona w połowie ubiegłego roku na tamie w Bergell, na wysokości 2,1 tys. m.n.p.m. elektrownia fotowoltaiczna o mocy 410 kWp po pierwszym półroczu działalności potwierdziła oczekiwania co do znacznie wyższych uzysków energii w porównaniu do elektrowni PV położonych na mniejszych wysokościach. 

Więcej na ten temat w artykule: Elektrownia PV w Alpach potwierdziła oczekiwania. 25 proc. energii więcej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.