Dotacje z Mojego Prądu trafiły już do ponad 200 tys. prosumentów

Dotacje z Mojego Prądu trafiły już do ponad 200 tys. prosumentów
Soltech Energy

Już za trzy tygodnie ma wystartować trzecia edycja programu dotacji na instalacje fotowoltaiczne Mój Prąd. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie rozliczył jednak jeszcze wszystkich dotacji z poprzedniej edycji Mojego Prądu zakończonej w grudniu ubiegłego roku.

Budżet dwóch pierwszych edycji programu Mój Prąd, które były realizowane od września 2019 r., z małą przerwą na przełomie 2019/2020 r., do grudnia 2021 r., ustalono początkowo na 1 mld zł. Tyle pieniędzy miało wystarczyć dla 200 tysięcy nowych prosumentów, którzy mogli pozyskać na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW dotację wynoszącą maksymalnie 5 tys. zł.

Pod koniec ubiegłego roku  w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie programem jego budżet udało się zwiększyć o 100 mln zł. Niemniej jednak również powiększona pula została szybko wyczerpana, a nabór wniosków w drugiej edycji Mojego Prądu zakończono na początku grudnia 2020 r.

REKLAMA

Mimo, że od tego czasu minęło już pół roku, to w obliczu ogromnej liczby wniosków urzędnikom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie udało się jeszcze rozliczyć ostatniej edycji Mojego Prądu i część wnioskodawców nadal czeka na przelewy.


Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu wynika, że na dzień 1 czerwca wypłacono 205 411 dotacji na kwotę dofinansowania 1,025 332 440,24 zł.

REKLAMA

Całkowita mocy instalacji zrealizowanych przez tę grupę prosumentów miała wynieść 1 175 540,85 kW, co daje jednostkową moc instalacji na poziomie 5,72 kW.

Tymczasem po zakończeniu drugiego naboru NFOŚIGW informował, że zarejestrował w sumie niemal 260 tys. wniosków.

NFOŚiGW utrzymuje, że wszystkie wnioski z ostatniej edycji Mojego Prądu uda mu się rozliczyć do końca tego miesiąca, czyli przed startem trzeciej edycji, która – mimo, że nadal nie znamy kluczowych zasad dofinansowania – ma wystartować z dniem 1 lipca.

Z dotychczas udostępnionych informacji wynika między innymi, że program Mój Prąd 3.0 ma objąć urządzenia pozwalające zwiększyć poziom autokonsumpcji wyprodukowanej energii elektrycznej z fotowoltaiki – w tym przypadku NFOŚiGW wymienia ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny ciepła/chłodu oraz inteligentne systemy zarządzania energią w budynku.

Co jeszcze wiemy o zasadach nowej edycji Mojego Prądu? Więcej na ten temat w artykule: Dotacje dla prosumentów już za miesiąc, ale pod jednym warunkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.