Holendrzy wyprodukują wodór z pomocą fotowoltaiki

Holendrzy wyprodukują wodór z pomocą fotowoltaiki
GroenLeven

W Holandii rozpoczyna się budowa pilotażowej instalacji, w której będzie powstawać wodór wytwarzany w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii elektrycznej powstającej na ogromnej farmie PV.

Celem projektu o nazwie SinnWetterstof jest wykorzystanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MW, z której nadwyżki energii będą zasilać elektrolizer wytwarzający wodór. Inwestycja przewiduje również budowę zbiorników o przechowywania H2.

Projekt jest realizowany od jesieni zeszłego roku przez należącą do grupy BayWa firmę GroenLeven, największego operatora sieci dystrybucyjnej w Holandii, Alliender, a także działająca na rynku paliwowym firmę OrangeGas, która będzie odbierać wodór, aby następnie dostarczać go do stacji ładowania pojazdów napędzanych H2.

REKLAMA

Cała instalacja ma być w pełni operacyjna jeszcze przed końcem tego roku.


BayWa podkreśla, że pilotaż ma pokazać, na ile korzystne będzie wykorzystywanie nadwyżek energii z fotowoltaiki do produkcji wodoru – w sytuacji, w której operatorzy sieci będą mieć coraz większy problem, aby przyjąć szczytową generację z PV. Ten problem jest już widoczny w Holandii, gdzie łączna zainstalowana moc fotowoltaiki, która już przekracza 10 GW, sprawia problemy z zarządzaniem lokalnymi systemami energetycznymi.

REKLAMA

Z tego powodu w Holandii już zdarzają się przypadki ograniczania przez operatorów możliwości wprowadzania do sieci energii wytwarzanej z PV.

 Inteligentne wykorzystanie elektrolizerów może pomóc w ograniczeniu kosztów związanych z koniecznością rozbudowy sieci i pozwoli na budowę większej ilości odnawialnych źródeł energii. Skala w energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej jest kluczowa dla jak najbardziej efektywnego kosztowo dostarczania energii na potrzeby elektrolizy – komentuje Madfred Groh z BayWa.

Niemiecka grupa należąca do najaktywniejszych, ale też najbardziej innowacyjnych inwestorów na europejskim rynku OZE, angażuje się także w inne projekty związane z produkcją zielonego wodoru.

Jeden z nich jest realizowany w Hiszpanii we współpracy z ponad 20 podmiotami – firmami, instytutami badawczymi i jednostkami publicznymi, a jego celem jest zastosowanie wodoru w obszarze metropolitalnym Barcelony.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.