W Łużycach powstanie wielka niesubsydiowana elektrownia PV

W Łużycach powstanie wielka niesubsydiowana elektrownia PV
LEAG

Na terenach eksploatowanych wcześniej przez odkrywkową kopalnię węgla Jänschwalde w graniczącym z Polską regionie Łużyc planowane są ogromne inwestycje w energetykę odnawialną. Powstać mają m.in. elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 440 MW. Jeśli ten projekt uda się zrealizować, powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Niemczech i jedna z największych w Europie.

Za projektem zakładającym budowę ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w Łużycach stoją niemiecki koncern energetyczny LEAG oraz EP New Energies – deweloper należący do czeskiej grupy energetycznej kontrolowanej przez Daniela Kretynskiego, jednego z najbogatszych Czechów, która kilka lat temu przejęła aktywa węglowe w Niemczech posiadane wcześniej przez Vattenfall – w tym położoną blisko niemiecko-polskiej granicy elektrownię węglową Jänschwalde o mocy 3 GW, zasilaną węglem brunatnym ze znajdującej się w pobliżu kopalni odkrywkowej.

LEAG oraz EP New Energies planują wybudowanie na terenie kopalni odkrywkowej w Jänschwalde, w pobliżu miejscowości Forst i Bohrau, elektrowni fotowoltaicznej, której moc ma wynieść w sumie 440 MW, na co złożą się rozwijane obok siebie dwa projekty o mocy odpowiednio 400 MW (Energiepark Bohrau) i 40 MW (Jänschwalde I).

REKLAMA

Elektrownia fotowoltaiczna Jänschwalde I ma zostać oddana do użytku w roku 2023, a większy projekt 400 MW w roku 2024. Obie inwestycje mają produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 125 tys. niemieckich gospodarstw domowych.


Oprócz inwestycji w fotowoltaikę obie firmy planują na terenach zdegradowanych przez działalność kopalni odkrywkowej także wybudowanie farmy wiatrowej o mocy 100 MW.

W komunikacie na temat tych inwestycji LEAG zapewnia, że tworzą one okazje do rozwoju dla przechodzących transformację gospodarczą Łużyc, w tym do uruchomienia produkcji i dystrybucji wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy z nadwyżek energii słonecznej i wiatrowej.

REKLAMA

W dodatku budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej ma zapewnić dostawy czystej i taniej energii dla lokalnych przedsiębiorstw dzięki możliwości zawarcia umów PPA.

LEAG podkreśla, że wielki projekt fotowoltaiczny Energiepark Bohrau zostanie zrealizowany bez rządowych subsydiów czy gwarancji sprzedaży energii.

Po uruchomieniu produkcji energii powinna być to największa elektrownia fotowoltaiczna w Niemczech.

Obecnie największa elektrownia PV w tym kraju, która została również zrealizowana bez wsparcia państwa, znajduje się w Weesow-Willmersdorf, miejscowości położonej w odległości 26 km na północny wschód od Berlina. Jej moc wynosi 187 MW, na co składa się 465 tys. modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 390 Wp, które zostały rozlokowane na powierzchni 164 hektarów. Inwestor zdecydował się ustawić je pod niższym kątem 20 stopni, na konstrukcjach o wysokości do 3 metrów.

Jeszcze większy projekt jest obecnie rozwijany przez dewelopera odnawialnych źródeł energii Anumar w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Ta inwestycja zakłada budowę elektrowni PV, której moc wyniesie 300 MW.

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie została zrealizowana przez grupę Iberdrola w Hiszpanii. Jej moc wynosi 500 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.