Pierwsze dostawy modułów fotowoltaicznych o mocy 670 W

Pierwsze dostawy modułów  fotowoltaicznych o mocy 670 W
Trina Solar

Chiński producent Trina Solar rozpoczął dostawy modułów o rekordowej mocy do pierwszego wielkoskalowego projektu, który zostanie zrealizowany we wschodnich Chinach. Inwestycja zakłada budowę elektrowni PV o mocy 1 GW, a dzięki wyższej jednostkowej mocy zastosowanych modułów inwestor ma istotnie zredukować CAPEX i koszt wytwarzanej energii.

W marcu tego roku Trina Solar ogłosiła, że wprowadzi na rynek moduł fotowoltaiczny serii Vertex o mocy wynoszącej aż 670 Wp, który do tego czasu miał już przejść testy w ramach certyfikacji IEC. Przeprowadził je TÜV Rheinland. 

Chiński producent zastosuje w nowym module rozwijaną przez siebie technologię monokrystalicznych ogniw PERC o długości boku 210 mm. Trina Solar wdraża taki standard ogniwa w przeciwieństwie do dwóch największych producentów paneli fotowoltaicznych, Longi Solar oraz JinkoSolar, którzy zapewniają, że bardziej optymalne są ogniwa o długości boku 182 mm.

REKLAMA

Sprawność nowego modułu serii Vertex 670 Wp ma wynosić 21,6 proc., co oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. w porównaniu do maksymalnej sprawności wcześniejszych modułów serii Vertex. Rozmiary modułu wynoszą 2384×1303 mm, a jego waga sięga 33,9 kg.

Chiński producent wylicza, że zastosowanie nowych modułów serii Vertex 670 Wp redukuje liczbę modułów potrzebnych do osiągnięcia mocy nominalnej elektrowni fotowoltaicznej po stronie DC na poziomie 100 MW – w porównaniu do zastosowania modułów o mocy niższej o 100 W – o 24 proc.


Co więcej, dla nowych modułów producent opracował nowy, wertykalny sposób ich pakowania. To ma obniżać koszty, zwiększając możliwości transportu mocy modułów w przeliczeniu na kontener o 12 proc. Ma to oznaczać redukcję kosztów instalacji nawet o 5-7 proc.

Wszystkie zalety nowych modułów o mocy 670 Wp w porównaniu do modułów o mocy 450 Wp mają przełożyć się na spadek kosztów instalacji po stronie BOS o 0,15-0,2 juanów na W, czyli o około 0,08-0,12 zł/W. Z kolei koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) ma być niższy o ok. 4-6 proc.

REKLAMA

Teraz chiński producent poinformował o rozpoczęciu dostaw modułów Vertex 670 Wp do pierwszego dużego projektu. Trina Solar realizuje zamówienie na dostawy tych modułów na potrzeby wielkiej elektrowni fotowoltaicznej, która powstaje w prowincji Qinghai w zachodniej części Chin, na średniej wysokości ponad 3,4 tysięcy metrów nad poziomem morza.

Moduły Trina Solar zostaną na razie zainstalowane w pierwszym etapie tego projektu, który liczy 100 MW. Docelowo całkowita moc elektrowni fotowoltaicznej w prowincji Qinghai wyniesie aż 1 GW.

Chiński producent podkreśla, że wyznaczony przez niego trend wykorzystania ogniw 210 mm zaczyna powielać konkurencja, a podczas ostatnich targów SNEC ponad połowa wystawiających się producentów miała w ofercie moduły bazujące na takich ogniwach.

Trina Solar zapowiada zwiększenie do końca tego roku produkcji ogniw do poziomu 35 GW/rok, z czego ogniwa 210 mm mają stanowić 70 proc. Do końca 2021 r. chiński producent ma ponadto zwiększyć zdolności produkcji modułów do 50 GW na rok.

Vertex 670 Wp to moduły o najwyższej mocy, które dotąd trafiły do seryjnej produkcji. Niedawno inny chiński producent Canadian Solar ogłosił start produkcji modułów o nieco mniejszej mocy 665 Wp, których sprawność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną ma sięgać 21,4 proc. Więcej na ich temat w artykule: Chińczycy zaczęli produkcję modułów fotowoltaicznych o rekordowej mocy

Natomiast podczas ostatnich targów SNEC, najważniejszego wydarzenia azjatyckiej branży fotowoltaicznej, które odbyło się wcześniej w tym miesiącu, pierwsi producenci zapowiedzieli wprowadzenie na rynek modułów, które osiągną moc nawet 700 Wp. Jednym z nich jest Sunport Power, którego nowy moduł o takiej mocy ma charakteryzować się jedną z wyższych sprawności na rynku. Więcej na ten temat w artykule: Chiński producent wprowadza moduły fotowoltaiczne o mocy 700 Wp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.