Kto zarobi na rozwoju fotowoltaiki w Rosji?

Kto zarobi na rozwoju fotowoltaiki w Rosji?
Conergy press

{więcej}Rosyjski rząd szacuje, że do 2020 r. inwestycje w sektorze fotowoltaicznym w Rosji wyniosą 4,2 mld dolarów. Na rozwoju rosyjskiego rynku PV skorzystają jednak zapewne miejscowe firmy, ewentualnie zagraniczni producenci sprzętu PV, którzy w Rosji uruchomią jego produkcję. 

W 2013 roku Rosja uruchomiła system wsparcia dla OZE w postaci aukcji. Pierwsza z nich odbyła się jesienią ubiegłego roku, a kolejną zaplanowano na najbliższe miesiące. Aukcje maja otworzyć rosyjskiej branży fotowoltaicznej drogę do rozwoju. 

Obecnie w Rosji działa zaledwie ok. 10 MW systemów PV, a największa farma fotowoltaiczna, którą zbudowała w tym roku w Dagestanie niemiecka firma Enerpac, liczy 1 MW i ma produkować rocznie ok. 1,2 GWh energii. 

REKLAMA
REKLAMA

O tym, że rosyjski rynek już przygotowuje się do rozbudowy potencjału PV świadczy powstanie pierwszych rosyjskich firm, które chcą budować instalacje fotowoltaiczne i produkować panele PV. Są to m.in. rosyjski państwowy koncern Rusnano czy koncern Renova.

Należąca do Renovy spółka Avelar Energy Group nawiązała ostatnio współpracę z francuską firmą Schneider Electric specjalizującą się m.in. w produkcji inwerterów fotowoltaicznych. Na mocy tego porozumienia Francuzi otworzą w Rosji fabrykę inwerterów, które znajdą zastosowanie w budowanych w tym kraju instalacjach fotowoltaicznych. Rosyjskie prawo stanowi bowiem, że część z komponentów instalacji objętych wsparciem dla OZE ma powstawać w Rosji. 

Należący do Rusnano i Renovy producent paneli fotowoltaicznych Hevel Solar, który również powinien być beneficjentem powyższej regulacji, szacuje, że do końca obecnej dekady w Rosji powstanie ok. 1,5 GW systemów PV. Przygotowując się na rozwój PV w Rosji Hevel Solar chce uruchamia linie produkcyjne paneli fotowoltaicznych na ok. 100 MW/rok. Produkcję paneli fotowoltaicznych na podobnym poziomie chce uruchomić moskiewska firma Helios Resource. Z czasem produkcja ma zostać zwiększona do 200 MW. 

gramwzielone.pl