Energa buduje dużą farmę fotowoltaiczną

Energa buduje dużą farmę fotowoltaiczną
Energa

Energa jest w trakcie budowy swojej największej farmy fotowoltaicznej. Projekt o nazwie PV Gryf jest realizowany na terenie zrekultywowanym po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona, którą Energa oddała do użytku w ubiegłym roku. 

Farma fotowoltaiczna PV Gryf osiągnie moc około 20 MW i zajmie powierzchnię ok. 24 hektarów.

Największa elektrownia PV w portfelu Energi będzie częściowo wykorzystywać istniejącą infrastrukturę stacyjną RSN Przykona oraz RSN Żuki, do której przyłączona jest już wybudowana w 2020 roku farma wiatrowa Przykona.

REKLAMA

Polecenie rozpoczęcia prac (Notice to Proceed,  NTP) dla projektu PV Gryf zostało wydane z końcem 2020 roku.

Wcześniej Energa skutecznie złożyła ofertę sprzedaży energii z tej farmy fotowoltaicznej w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki.

Aktualnie na terenie budowy trwa kafarowanie i montaż konstrukcji wsporczych, na których posadowionych zostanie niemal 40 tys. modułów o mocy 540 W każdy. Będzie je obsługiwać 90 inwerterów o mocy po 185 kW każdy. Montaż pierwszych paneli przewidziany jest jeszcze w tym kwartale.

Obecnie Energa posiada jedynie dwie działające farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej około 5,4 MW. Są to projekty Czernikowo koło Torunia oraz PV Delta pod Gdańskiem.

Potencjał wytwórczy jeśli chodzi o fotowoltaikę w portfelu Energi w najbliższych latach powinien jednak istotnie wzrosnąć.




Ostatnio Enerdze udało się zabezpieczyć sprzedaż energii w systemie aukcyjnym dla kolejnych inwestycji fotowoltaicznych.

REKLAMA

W aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w ubiegłym miesiącu Energa zabezpieczyła prawa do rozliczenia tzw. ujemnego salda dla projektów o łącznej mocy ok. 4 MW.

To będące już na etapie budowy dwie farmy fotowoltaiczne w Samolubiu w woj. warmińsko-mazurskim, Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie) i Przykonie (woj. wielkopolskie), a także oczekujący na wyłonienie wykonawcy i wydanie polecenia rozpoczęcia prac budowlanych projekt farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 0,7 MW w Pierzchałach w woj. warmińsko-mazurskim..

Energa podała ponadto, że gwarancje sprzedaży energii w tej samej aukcji uzyskały 54 projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy około 54 MW realizowane w Borkach Wielbarskich w woj. warmińsko-mazurskim, wobec których Energa OZE ma plany akwizycyjne.

Wszystkie zgłoszono do aukcji w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW.

Przejęcie będzie realizowane we współpracy ze spółką Agro Artim Elewatory Sp. z o.o. Zakładane jest sukcesywne nabywanie gotowych instalacji PV po ich wybudowaniu, a dokonanie ostatniego zakupu planuje się na 2023 rok.

Akwizycja obejmie też zakup instalacji o łącznej mocy 8 MW nie objętych wsparciem aukcyjnym. W efekcie cała transakcja obejmie aktywa o mocy około 62 MW.

Energa podkreśla, że jej inwestycje w fotowoltaikę wpisują się w strategię grupy Orlen, która zakłada zwiększenie mocy zainstalowanych w OZE z 0,5 GW do ponad 2,5 GW do 2030 roku i planuje osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku.

Jak podkreśla spółka, ważną rolę w realizacji tej strategii mogą mieć grunty po kopani Adamów. Według szacunków na 300 ha terenu mogą powstać odnawialne źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej około 160 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.