Chińczycy poprawili rekord sprawności ogniw TOPCon typu P

Chińczycy poprawili rekord sprawności ogniw TOPCon typu P
Longi Solar

Przed miesiącem największy na świecie producent ogniw i paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży wygenerowanej w 2020 roku, Longi Solar, ogłosił od razu trzy rekordy sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną dla różnych rodzajów ogniw fotowoltaicznych. Teraz Longi Solar informuje o wyraźnym poprawieniu jednego z nich.

Ostatnie miesiące stały pod znakiem kolejnych rekordów sprawności ogniw fotowoltaicznych wykonanych w nowych technologiach, które mają potencjał, aby zastąpić obecnie najszerzej stosowane w przemyśle fotowoltaicznym ogniwa monokrystaliczne typu PERC (Passivated Emitter and Rear Cell).

Ogniwa TOPCon mają charakteryzować się wyższą sprawnością przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną, a ich zastosowanie ma przełożyć się również na wolniejszą degradację początkowej wydajności w kolejnych latach użytkowania instalacji PV.

REKLAMA

Pojawienia się tej technologii nie mógł zignorować największy na świecie producent ogniw i paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży wygenerowanej w 2020 roku, czyli chiński Longi Solar.

Przed miesiącem chiński producent ogłosił od razu rekordy sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną dla trzech rodzajów ogniw fotowoltaicznych.

Najlepszy z ogłoszonych wyników dotyczył jednak ogniwa wykonanego w innej technologii HJT (Heterojunction), która ma szansę na szerszą komercjalizację na rynku PV. Na dostarczonym przez Longi ogniwie HJT została zmierzona sprawność rzędu 25,26 proc.

Pozostałe dwa rekord dotyczyły już ogniw typu TOPCon. Pierwszy przypadek dotyczył podniesienia sprawności ogniw TOPCon typu N do 25,21 proc. Nieco gorszą sprawność Longi Solar osiągnął na ogniwie TOPCon typu P (25,02 proc.).

Wszystkie trzy wyniki zostały zmierzone w testach przeprowadzonych przez niemiecki instytut ISFH. 

Teraz, zaledwie miesiąc po ogłoszeniu tych rekordów, Longi Solar pochwalił się poprawieniem jednego z nich.


Chiński producent podał, że na dostarczonym przez niego ogniwie TOPCon typu P instytut ISFH zmierzył sprawność 25,19 proc., a więc o 0,17 pkt proc. wyższą od podanej poprzednio.

REKLAMA

Longi Solar podaje, że jest to nowy światowy rekord jeśli chodzi o tego rodzaju ogniwo.

Chińska firma dodaje, że nadal należą do niej inne rekordy sprawności ogniw fotowoltaicznych. W styczniu 2019 r. zespół naukowców Longi opracował bifacjalne ogniwo PERC o sprawności 24,06 proc. i od tego czasu tego wyniku nie udało się poprawić żadnemu producentowi.

Inny najlepszy wynik w globalnym przemyśle PV to wspomniane 25,21 proc., które Longi uzyskał na ogniwie TOPCon typu N.

Jak osiągnięcia notowane na ogniwach przekładają się na nową ofertę modułów Longi Solar?

Podczas ostatnich targów SNEC chiński producent zorganizował premierę dwustronnego modułu o nazwie Hi-MO N, w którym wykorzystano ogniwa 182×182 mm typu N wykonane z zastosowaniem technologii TOPCon.

Sprawność modułu fotowoltaicznego Hi-MO N ma wynosić aż 22,3 proc., dzięki czemu nowe moduły mają osiągać nominalną moc do 570 Wp.

Lepszymi wynikami jeśli chodzi o sprawność modułów pochwaliła się już jednak konkurencja Longi Solar – i to z wykorzystaniem technologii PERC.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Trina Solar ogłosiła opracowanie modułu serii Vertex, którego sprawność w testach TÜV North Germany wyniosła 23,03 proc. Moduł został wykonany z 66 ogniw PERC typu P o długości boku 210 mm. Chiński producent zapewnił, że jako pierwszy przekroczył granicę 23-proc. sprawności modułu wykonanego z użyciem tego rodzaju ogniw.

Z kolei inny czołowy producent ogniw i modułów z Chin, JinkoSolar, poinformował ostatnio o osiągnięciu w testach TÜV Rheinland sprawności modułu wykonanego na monokrystalicznych ogniwach TOPCon typu N sprawności rzędu 23,53 proc., poprawiając tym samym zaledwie w pół roku poprzedni wynik 23,01 proc. ogłoszony na początku 2021 r.

W maju br. JinkoSolar informował o zmierzeniu na tego rodzaju ogniwie sprawności wynoszącej 25,25 proc. Taki wynik osiągnięto na ogniwie w produkcyjnych rozmiarach. Jego powierzchnia wyniosła 267,4 cm2

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.