MF wyjaśnia różnice w wysokości ulgi podatkowej na fotowoltaikę

MF wyjaśnia różnice w wysokości ulgi podatkowej na fotowoltaikę
Soltech Energy

Ministerstwo Finansów odniosło się do interpelacji poselskiej, w której wskazano na różną wysokość termomodernizacyjnej ulgi podatkowej w związku z inwestycją w domową instalację fotowoltaiczną. Tylko w rozliczeniach za 2019 rok ulgę termomodernizacyjną odliczyło prawie 200 tys. podatników.

O wyjaśnienie rozbieżności w wysokości termomodernizacyjnej ulgi podatkowej przy tych samych nakładach na inwestycję w domową instalację fotowoltaiczną zwrócił się do Ministerstwa Finansów poseł Krzysztof Śmiszek.

W interpelacji wskazał dwa przypadki inwestycji:

REKLAMA

Podatnik 1. (emeryt) w roku 2020 uzyskał dochód w wysokości 26 548,78 zł. W roku 2020 założył instalację fotowoltaiczną, której koszt (na podstawie faktury VAT) wyniósł 22 843,30 zł. Zwrot przy tym dochodzie wyniesie 1933 zł.

Podatnik 2. (emeryt) w roku 2020 uzyskał dochód w wysokości 58 898,28 zł. W roku 2020 założył instalację fotowoltaiczną, której koszt (na podstawie faktury VAT) wyniósł 22 843,30zł. Zwrot przy tym dochodzie wyniesie 4059 zł.

Jak wnioskuje Krzysztof Śmiszek, inwestycja w fotowoltaikę w obu przypadkach zmieściła się w ramach uzyskanego dochodu. W efekcie obaj podatnicy nie mają możliwości dokonania jej odliczenia w następnych latach. Jak podkreślono, gdyby instalacja była droższa niż osiągnięty dochód, wówczas podatnik mógłby odliczyć w następnych latach tylko nadwyżkę nad osiągniętym dochodem.

Jednocześnie różnica zwrotu w przedstawionych przykładach wynosi 2126 zł. W interpelacji podkreślono, że w przypadku pierwszego podatnika kwota 2126 zł (netto) stanowi kwotę większą niż jego miesięczne świadczenie emerytalne.


Bazując na powyższych wyliczeniach, poseł Śmiszek zwrócił się z zapytaniem do Ministerstwa Finansów o powód występowania rozbieżności w rozliczeniu ulgi.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów w swojej odpowiedzi wskazało, że mechanizm termomodernizacyjnej ulgi podatkowej jest ściśle związany z dochodem w danym roku podatkowym.

Resort finansów podkreślił, że z ulgi może skorzystać każdy podatnik – bez względu na wysokość osiąganych dochodów, co zostało zapewnione dzięki możliwości rozliczenia ulgi w kolejnych latach – jeśli w danym roku, którego dotyczy zeznanie podatkowe, osiągnięty został zbyt niski dochód, aby rozliczyć ją w całości od razu.

– Podatnik może otrzymać zwrot podatku jedynie do wysokości zapłaconego lub należnego podatku. W przypadku podatnika będącego emerytem będzie to zwrot zaliczki na podatek dochodowy pobranej przez płatnika, tj. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację posła Śmiszka wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dla kogo podatkowa ulga termomodernizacyjna? 

Beneficjentami termomodernizacyjnej ulgi podatkowej mogą zostać podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Może ona objąć wydatki związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej, przy czym uldze nie podlegają przyznane na ten cel dotacje.

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy PIT rozliczający się za pomocą skali podatkowej, jak również stosujący 19-procentową stawkę PIT albo opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W gospodarstwie domowym ulga przysługuje każdemu z małżonków będących właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Każdy z nich może odliczyć do 53 tys. złotych.

Ulga powinna zostać wykazana w zeznaniu rocznym oraz w załączniku PIT/O, odpowiednio w polach dotyczących: odliczeń od dochodu, wykazanych w części B załącznika PIT/O – w zeznaniu rocznym, a także wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego – w formularzu PIT/O.

Z danych, które uzyskała Rzeczpospolita, wynika, że tylko w 2019 roku z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało 196 tys. osób, które odliczyły łącznie 2,8 mld zł. Średnia wysokość odliczenia wyniosła 14,4 tys. zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.