Te falowniki zostały pozytywnie zweryfikowane przez operatorów sieci

Te falowniki zostały pozytywnie zweryfikowane przez operatorów sieci
SMA

Na stronie PTPiREE zostało zamieszczone zestawienie falowników fotowoltaicznych, które zyskały pozytywną weryfikację operatorów sieci dystrybucyjnej. Publikacja zestawienia zbiega się w czasie z wprowadzeniem z dniem 1 sierpnia nowej obowiązkowej dokumentacji dla falowników w instalacjach PV przyłączanych do sieci dystrybucyjnej.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej opublikowało wykaz falowników, które zostały zatwierdzone przez operatorów sieci dystrybucyjnej będących członkami PTPiREE, w zakresie posiadania odpowiednich certyfikatów w procesie przyłączania odnawialnych źródeł energii – nazywanych zgodnie z nowymi terminami zastosowanymi w unijnych kodeksach sieciowych „modułami wytwarzania energii”.

Wykaz zawiera spis urządzeń, które zostały pozytywnie zweryfikowane na podstawie wymagań określonych w dokumencie „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” opracowanym zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r.

REKLAMA

To rozporządzenie ustanowiło kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (kodeks NC RfG), który reguluje zasady wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania przez operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych zrzeszonych w PTPiREE.


Jak informuje Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, wykaz będzie podlegał ciągłej aktualizacji, w zależności od uzyskania pozytywnej weryfikacji kolejnych falowników. Jednocześnie PTPiREE zachęca producentów falowników do zgłaszania swoich urządzeń w celu otrzymania takiej weryfikacji.

Według stanu na 3 sierpnia br. na liście znajdowały się 584 modele falowników. Lista jest dostępna na stronie PTPiREE pod tym linkiem.

W większości przypadków pozytywna weryfikacja tych urządzeń jest przejściowa i ma obowiązywać do 30 kwietnia 2022 r.

Ta data pokrywa się z zakończeniem obecnie obowiązującego okresu przejściowego w zakresie obowiązkowej certyfikacji falowników zgodnie z unijnym rozporządzeniem ustanawiającym kodeks sieciowy (NC RfG).

Od początku tego miesiąca do 30 kwietnia przyszłego roku możliwe jest stosowanie dokumentów potwierdzających zgodność falownika z wymogami kodeksu NC RfG lub zgodność z normą PN –EN 50549-1 i/lub PN –EN 50549-2 – ale wyłącznie wraz z dokumentacją potwierdzającą przystąpienie do procesu uzyskania certyfikatu zgodności z NC RfG oraz wymogami wynikającymi z rozporządzenia 2016/631.

REKLAMA

Natomiast z dniem 1 maja 2022 r. wejdzie w życie obowiązek posiadania dla danego falownika certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: