SMA sprzedał mniej falowników, ale wyraźnie poprawił zysk

SMA sprzedał mniej falowników, ale wyraźnie poprawił zysk
SMA

Czołowy producent falowników fotowoltaicznych zakończył pierwsze półrocze 2021 r. niższą sprzedażą niż w analogicznym okresie 2020 r. Wpływ na to miał głównie jeden segment rynku PV. Mimo to SMA zdołał wyraźnie poprawić zysk.

Niemiecka firma w pierwszej połowie 2021 roku odnotowała przychody wynoszące 488,3 mln euro i jest to wynik o 5 proc. gorszy od odnotowanego w analogicznym okresie zeszłego roku (514,2 mln euro).

Wpływ na to miała niższa niż przed rokiem sprzedaż falowników, która wyniosła 6,798 GW w porównaniu do sprzedaży na poziomie 7,105 GW w pierwszej połowie zeszłego roku.

REKLAMA

Wyłącznie w pierwszym kwartale br. SMA sprzedał falowniki o mocy 3,4 GW w porównaniu do 4,4 GW sprzedanych w pierwszym kwartale 2020 r.

W całym 2020 roku SMA sprzedało falowniki o łącznej mocy 14,4 GW w porównaniu do sprzedaży na poziomie 11,4 GW wypracowanej w roku 2019.

W ubiegłym roku niemiecka firma wypracowała przychody na poziomie 1026,6 mln EUR, jej EBITDA wyniosła 71,5 mln EUR, a zysk netto sięgnął 28,1 mln EUR.

Kierownictwo SMA tłumaczy, że mniejsza sprzedaż w pierwszej połowie 2021 r. wynikała głównie z niższej wartości zamówień na falowniki przeznaczonych dla segmentu komercyjnych instalacji fotowoltaicznych. W dwóch pozostałych segmentach – instalacji domowych oraz dużych farm PV – SMA miał poprawić wyniki sprzedaży i zebranych zamówień.REKLAMA

Mimo niższej sprzedaży SMA wyraźnie poprawił główne wskaźniki rentowności. EBITDA firmy za pierwsze sześć miesięcy 2021 roku wyniosła 38,1 mln euro i była wyższa o 14,1 mln euro w porównaniu do wyniku za analogiczny okres zeszłego roku.

Zysk netto wzrósł natomiast rok do roku o 10,6 mln euro – z 2,7 mln euro do 13,3 mln euro.

O ile w poprzednich latach SMA głównie redukował zatrudnienie, aby zmniejszać koszty i poprawić swoją rentowność, tym razem niemiecka grupa zwiększyła liczbę pracowników

Na koniec pierwszej połowy 2021 r. SMA zatrudniał na całym świecie 3452 osób, zwiększając ich liczbę w porównaniu do końca pierwszej połowy 2020 roku o 7,9 proc. W tym 2425 pracowników było zatrudnionych w niemieckim oddziale firmy.

Aktualna prognoza SMA na cały 2021 rok mówi o przychodach na poziomie 1075-1175 mln euro oraz wyniku EBITDA rzędu 75-95 mln euro. Nie zmieniono tym samym całorocznej prognozy w stosunku do prognozy sformułowanej na koniec pierwszego kwartału br.

Niemiecki producent zakłada, że osiągniecie takiego wyniku będzie możliwe przy założonym na ten rok wzroście potencjału elektrowni fotowoltaicznych na świecie o 155 GW, co byłoby wynikiem o 12 proc. lepszym od osiągniętego przez globalny rynek PV w zeszłym roku.

Kierownictwo firmy podkreśla przy tym, że niekorzystnie na wyniki SMA w drugiej połowie tego roku mogą wpłynąć problemy z zaopatrzeniem w elektroniczne komponenty falowników. Z tego powodu SMA ma przykładać szczególną uwagę do kontaktów z dostawcami, pilnując realizacji złożonych zamówień.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.