Czołowy chiński producent poniósł ceny modułów

Czołowy chiński producent poniósł ceny modułów
Canadian Solar

Canadian Solar należący do czołówki największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie podał, że mimo rosnących kosztów komponentów w minionym kwartale udało mu się zwiększyć marżę i wypracować zysk w stosunku do straty z wcześniejszego kwartału. Chińska firma podkreśla, że w tym celu podniosła ceny modułów PV.

Rosnące ceny komponentów ogniw i modułów fotowoltaicznych – krzemu, miedzi, srebra czy szkła solarnego – należąca do Canadian Solar spółka CSI Solar mocno odczuła w pierwszym kwartale tego roku, notując stratę operacyjną, która sięgnęła 52,6 mln euro.

W drugim kwartale CSI Solar udało się zwiększyć marżę do 13,1 proc. w porównaniu do marży z pierwszego kwartału (9,7 proc.). Była ona jednak dużo niższa od osiągniętej w analogicznym kwartale zeszłego roku (22,2 proc.).

REKLAMA

Dzięki zwiększeniu marży CSI w drugim kwartale wypracował zysk sięgający 14,9 mln dolarów. W analogicznym kwartale zeszłego roku chiński producent miał jeszcze 77,8 mln dolarów zysku.

Kierownictwo chińskiej firmy informuje w komentarzu, że zwiększenie marży nie wynikało bynajmniej z obniżenia cen krzemu czy kosztów transportu, ale jest efektem zwiększenia cen modułów i optymalizacji procesów produkcyjnych.

W drugim kwartale 2021 r. chińska firma sprzedała moduły fotowoltaiczne o mocy 3,66 GW, co jest wynikiem lepszym o 26 proc. w ujęciu rok do roku oraz o 17 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału.


W efekcie CSI Solar odnotował kwartalne przychody wynoszące 1,18 mld dolarów. Były one znacznie wyższe od przychodów z analogicznego okresu zeszłego roku (709,1 mln dol.), a także w porównaniu do przychodów wypracowanych w pierwszym kwartale tego roku (695,1 mln dolarów).

REKLAMA

Aktualna sytuacja na rynku skłoniła kierownictwo CSI Solar do obniżenia prognozy sprzedaży modułów fotowoltaicznych na 2021 rok – z wcześniej szacowanych 18-20 GW na 16-17 GW. Wyłącznie w trzecim kwartale kierownictwo firmy celuje w sprzedaż na poziomie 3,8-4 GW.

Mimo zmniejszenia prognozy sprzedaży modułów na 2021 rok chińska firma nie rezygnuje z rozbudowy swoich zakładów.

Na koniec ubiegłego roku zdolności produkcyjne CSI Solar wynosiły w zakresie bloków krzemowych, płytek, ogniw oraz modułów odpowiednio 2,1 GW, 6,3 GW, 9,6 GW oraz 16,1 GW.

Plan na koniec 2021 roku to zwiększenie tych zdolności odpowiednio do 5,1 GW, 11,5 GW, 13,9 GW oraz 22,7 GW.

Na poziomie całej grupy, z uwzględnieniem biznesu związanego z dewelpmentem farm fotowoltaicznych i magazynów energii, Canadian Solar odnotował w minionym kwartale wzrost przychodów do rekordowego poziomu 1,43 mld dolarów w stosunku do przychodów na poziomie 1,09 mld dolarów w poprzednim kwartale oraz 695,8 mln dolarów w analogicznym okresie zeszłego roku.

Marża firmy na poziomie całej grupy wyniosła średnio 12,9 proc., w tym produkujący moduły CSI Solar wygenerował średnią marżę 13,1 proc., a marża biznesu związanego z dewelopmentem farm PV wyniosła 4,2 proc.  

W zestawieniu największych producentów paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży wypracowanej w pierwszej połowie tego roku, sporządzonym przez InfoLink, Canadian Solar został umieszczony na piątej pozycji. Więcej modułów w tym czasie sprzedali inni chińscy producenci: Longi Solar, Trina Solar, JA Solar oraz JinkoSolar.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.