Ikea rozpoczęła sprzedaż energii dla gospodarstw domowych

Ikea rozpoczęła sprzedaż energii dla gospodarstw domowych
Sam Greenhalgh, flickr cc

Ikea wykonuje kolejny krok na rynku energetycznym. Po inwestycjach w odnawialne źródła energii, dzięki którym szwedzki koncern pokrywa już swoje zapotrzebowanie zieloną energią, teraz Ikea rozpoczyna sprzedaż energii z OZE.

Grupa Ingka, właściciel marki Ikea, rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej mającej pochodzić z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Na razie z oferty mogą skorzystać gospodarstwa domowe w Szwecji, które będą mogły dodatkowo śledzić pochodzenie konsumowanej energii za pomocą specjalnej aplikacji.

Handel energią w imieniu Ikea będzie prowadzić firma Svea Solar, która do tej pory dostarczała dla szwedzkiej grupy panele fotowoltaiczne.

REKLAMA

Svea Solar ma kupować energię na rynku hurtowym Nord Pool i sprzedawać ją gospodarstwom domowym bez dodatkowej prowizji. Ponadto gospodarstwa domowe posiadające panele fotowoltaiczne będą mogły odsprzedać nadwyżki wytworzonej energii. 

W rozmowie z Reutersem Jonas Carlehed z Ikea Sweden podkreśla, że rozpoczęcie sprzedaży energii dla szwedzkiej grupy to realizacja dwóch celów. Pierwszy to zwiększenie produkcji i konsumpcji zielonej energii. W tym celu Ikea przyjęła zasadę, że sprzedawana przez nią energia będzie pochodzić wyłącznie z instalacji mających do 5 lat. W ten sposób koncern chce się przyczynić do budowy nowych źródeł OZE.

Drugi cel szwedzkiej grupy to po prostu dywersyfikacja źródeł przychodów.
Szwedzki koncern należy do największych inwestorów na globalnym rynku odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Od 2009 roku grupa Ingka zainwestowała w OZE już około 2,5 mld  euro. Obecnie należy do niej 547 turbin wiatrowych zlokalizowanych w 14 krajach, farmy fotowoltaiczne, a także dachowe instalacje PV złożone z około 935 tys. paneli.

Ostatnia inwestycja Ikei w OZE została zrealizowana w Rosji. Szwedzi kupili 49 proc. udziałów w ośmiu elektrowniach fotowoltaicznych, które znajdują się w południowo-zachodniej części kraju. Ikea wydała na ten cel ponad 21 mld rubli, czyli około 1 miliard złotych.

Farmy fotowoltaiczne, których współwłaścicielem stanie się Ikea, posiadają moc 160 MW. Produkowana przez nie energia ma zwiększyć udział OZE w energii konsumowanej przez Ikeę w Rosji, gdzie firma posiada 17 sklepów.

W Polsce Ikea osiągnęła już pokrycie zieloną energią swojego zapotrzebowania na energię – głównie dzięki przejęciu kilku farm wiatrowych zrealizowanych jeszcze w systemie zielonych certyfikatów.

Całkowita moc źródeł odnawialnych w portfelu szwedzkiego koncernu przekracza już 1,7 GW. Produkują one energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 1 mln europejskich gospodarstw domowych.

W ramach strategii określanej jako „Climate positive” Ikea chce doprowadzić do 2030 roku do redukcji gazów cieplarnianych ponad emisje generowane przez swoje operacje oraz działalność firm w całym łańcuchu dostaw.

W ten cel wpisuje się także zredukowanie emisji u klientów korzystających z towarów zakupionych w Ikei. Jak szacuje szwedzka grupa, urządzenia zasilane energią elektryczną, które kupują klienci Ikei, odpowiadają za generowanie około 1/5 śladu węglowego na poziomie całej grupy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.