Energetyczny okres zwrotu paneli fotowoltaicznych

Energetyczny okres zwrotu paneli fotowoltaicznych
Energetyczny okres zwrotu paneli fotowoltaicznych. Źródło: Fraunhofer ISE

Proces produkcji paneli fotowoltaicznych od początku, czyli od produkcji bloków krzemowych, aż po wykonanie modułu  wiąże się ze zużyciem sporych ilości energii. Niemieccy naukowcy postanowili sprawdzić, po jakim okresie panele fotowoltaiczne wytworzą energię w ilości odpowiadającej energii, która została zużyta do ich wyprodukowania.

Eksperci z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE – jednej z najważniejszych instytucji naukowych dla globalnego sektora fotowoltaiki – opublikowali wyniki badań mających na celu określenie parametru określonego jako EPBT (Energy Pay Back Time).

Do badania wzięto pod uwagę dane dla wytworzonego w Chinach modułu, który składa się z 60 monokrystalicznych ogniw PERC i którego sprawność wynosi 19,9 proc.

REKLAMA

Tego rodzaju moduły, o zbliżonej sprawności, są obecnie najczęściej stosowaną technologią na globalnym rynku fotowoltaicznym. Zdecydowana większość z nich jest produkowana właśnie w Chinach.

Jak pokazują efekty badań niemieckich ekspertów, tzw. energetyczny okres zwrotu paneli fotowoltaicznych będzie wyraźnie różnić się w zależności od lokalizacji, w której zostaną zainstalowane i będą wytwarzać energię.

Praca paneli fotowoltaicznych w lepiej nasłonecznionych regionach świata będzie oznaczać wyraźnie krótszy EPBT niż możliwy do osiągnięcia w północnej części globu.

Nasłonecznienie w takich lokalizacjach jak Polska pozwala na wyprodukowanie z 1 kWp zainstalowanej fotowoltaiki około 1 MWh energii elektrycznej rocznie. Tymczasem w najlepiej nasłonecznionych regionach świata może to być 2 MWh lub nawet więcej.

REKLAMA


Te różnice widać w wynikach badania współczynnika EPBT wykonanych przez ekspertów z Fraunhofer ISE.

Z lokalizacji przeanalizowanych przez naukowców z niemieckiego instytutu najdłuższy EPBT występował dla paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w Kanadzie. Wyniósł on 1,42 roku.

Z europejskich państw wzięto pod uwagę Holandię i Włochy. W pierwszym przypadku energetyczny okres zwrotu został oceniony na 1,28 roku, a w drugim na 1,07 roku.

Wartość EPBT poniżej 1 roku – wynosząca dokładnie 0,95 roku – została obliczona dla Chin i Stanów Zjednoczonych.

Energetyczny okres zwrotu wyraźnie poniżej 1 roku ma być natomiast osiągany m.in. dla Australii (0,74), Egiptu (0,67), Republiki Południowej Afryki (0,53), a w przypadku Indii panele fotowoltaiczne mają wytworzyć więcej energii niż zostało zużyte do ich wyprodukowania w czasie poniżej pół roku od zaintsalowania. Dla tego kraju niemieccy naukowcy ocenili, że EPBT wyniesie już tylko 0,44.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o