Koniec dotacji z Mojego Prądu możliwy już w tym miesiącu

Koniec dotacji z Mojego Prądu możliwy już w tym miesiącu
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W tegorocznej edycji programu Mój Prąd, z którego można pozyskać dotację na zakup i montaż domowej instalacji fotowoltaicznej, zostało do wykorzystania jeszcze około 25 proc. środków. W sierpniu, czyli w drugim miesiącu naboru, liczba nowych wniosków była co prawda niemal dwukrotnie niższa od liczby wniosków złożonych w pierwszym miesiącu, jednak dotacje z Mojego Prądu 3.0 mogą wyczerpać się już w tym miesiącu.

W trzeciej edycji programu Mój Prąd na domową instalację fotowoltaiczną można pozyskać dotację w wysokości 3 tys. zł, czyli o 2 tys. zł mniej niż można było otrzymać w dwóch pierwszych edycjach programu.

Budżet dwóch pierwszych edycji Mojego Prądu, które zostały zrealizowane od września 2019 r. do grudnia 2020 r., wyniósł – po dwukrotnym zwiększeniu środków – w sumie 1,155 mld zł. Tyle powinno wystarczyć na dotacje dla 231 tys. prosumentów.

REKLAMA

Jak na razie wypłacono dotacje o łącznej wartości 1,153 mld zł. Otrzymali je prosumenci, który zainstalowali domową fotowoltaikę o łącznej mocy 1,322 GW.

Mniejszy budżet ma trzecia edycja programu Mój Prąd, w której nabór rozpoczął się 1 lipca. Kwota 534 mln zł powinna wystarczyć na dofinansowanie dla 178 tys. prosumentów – przy założeniu, że każdy beneficjent będzie wnioskować o maksymalną dotację w wysokości 3 tys. zł.

REKLAMA

Tymczasem już po pierwszym miesiącu naboru złożonych wniosków było 85 tysięcy. Większość z nich – według szacunków NFOŚiGW nawet 80 tys. – dotyczyło instalacji zrealizowanych przed uruchomieniem naboru. Ich dofinansowanie umożliwił bowiem regulamin programu.

Ile wniosków o dotację z Mojego Prądu złożono w sierpniu? Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że w ubiegłym miesiącu wpłynęło około 47,6 tys. wniosków, a więc niemal o połowę mniej niż w pierwszym miesiącu naboru.

Łączna liczba wniosków o dotację w Moim Prądzie 3.0, które wpłynęły do Narodowego Funduszu do 31 sierpnia, wyniosła 132,7 tys. Skumulowana wartość dotacji, przy założeniu, że wszystkie wnioski zostaną zatwierdzone, sięga już 398 mln zł.

Oznacza to, że na początku września do podziału zostało jeszcze około 136 mln zł. Tyle powinno wystarczyć na dotacje dla około 45,3 tys. prosumentów.

Jeśli we wrześniu będzie składanych tyle wniosków, ile wpływało do NFOŚiGW w ubiegłym miesiącu, budżet Mojego Prądu 3.0 wyczerpie się już pod koniec tego miesiąca.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.