Niemcy znowu zmniejszyli stawki za energię z fotowoltaiki

Niemcy znowu zmniejszyli stawki za energię z fotowoltaiki
Berlin Stadtwerke

Inwestycje na rynku fotowoltaicznym w Niemczech nadal utrzymują się na wysokim poziomie, co sprawia, że uruchamiany jest wpisany do niemieckiej ustawy o odnawialnych źródłach energii mechanizm redukcji gwarantowanej taryfy za sprzedaż energii z mniejszych instalacji PV. Redukcja obejmuje jednak tylko instalacje uruchamiane po obniżeniu taryfy.

Zgodnie z najnowszymi danymi instytutu Fraunhofer ISE, w lipcu w Niemczech zostały zarejestrowane nowe systemy fotowoltaiczne o mocy 434,9 MW, co jest wynikiem lepszym od zanotowanego w czerwcu (428,3 MW) oraz maju (393,5 MW), ale gorszym od wyniku osiągniętego w najlepszym w tym roku miesiącu dla niemieckiej fotowoltaiki, czyli kwietniu (611,2 MW).

W lipcu znowu najwięcej nowych mocy w niemieckim PV powstało w segmencie mniejszych, dachowych elektrowni, które nie są objęte systemem aukcji i w przypadku których inwestorzy od razu uzyskują prawo do rozliczeń w systemie taryfy gwarantowanej. W tym segmencie zarejestrowano w lipcu wzrost mocy o 308,7 MW.

REKLAMA

Do tego 10,2 MW przybyło w postaci gruntowych farm fotowoltaicznych o mocy do 750 kW realizowanych poza systemem aukcyjnym. Systemów korzystających z gwarancji sprzedaży energii dzięki wygranej aukcji powstało 47, a ich łączna moc wyniosła 126 MW.

Dominacja inwestycji w segmencie najmniejszych instalacji PV była widoczna w Niemczech również we wcześniejszym miesiącu. Z zarejestrowanych w czerwcu ogółem 428,3 MW nowych mocy 306,7 MW zrealizowano w segmencie dachowych instalacji poza systemem aukcyjnym.

W sumie w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku w Niemczech powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 3,18 GW, a całkowita moc PV w tym kraju na koniec lipca wzrosła do około 56,8 GW.Utrzymanie wysokiego tempa wzrostu mocy elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech sprawia, że po raz kolejny został uruchomiony zapisany w niemieckiej ustawie o OZE mechanizm cięcia taryf gwarantowanych, z których przez 20 lat mogą korzystać właściciele mniejszych instalacji PV wprowadzający energię do sieci.

Bazując na ostatnich wynikach rejestracji systemów fotowoltaicznych, federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur w okresie od sierpnia do października wdraża cięcia taryfy gwarantowanej, które wyniosą co miesiąc 1,4 proc. dla poszczególnych typów instalacji fotowoltaicznych. Redukcja obejmie wyłącznie systemy PV uruchamiane po jej wdrożeniu. Inwestorzy, którzy uruchomili swoje instalacje wcześniej, będą mieć zagwarantowaną na 20 lat stawkę, która obowiązywała, gdy zaczynali produkcję energii.

Jak wylicza niemiecki PV Magazine, dla systemów fotowoltaicznych o mocy do 100 kW montowanych na budynkach czy ekranach akustycznych, które zostały uruchomione od początku września, gwarantowana taryfa w zależności od mocy instalacji została zmniejszona do 5,51 – 7,25 eurocenta/kWh (ok. 0,24 – 0,32 zł/kWh).

W przypadku pozostałych instalacji o mocy do 100 kW taryfa została zmniejszona do 4,97 eurocenta/kWh (0,22 zł/kWh).

REKLAMA

Dla porównania ceny uzyskiwane w aukcjach dla większych, naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, które również są gwarantowane w Niemczech na 20 lat, w ostatnim czasie wynosiły przeciętnie około 5 eurocentów/kWh.

Z kolei w pierwszej w historii niemieckiego rynku PV aukcji dla dachowych instalacji PV o mocy 300-750 kW, które po ostatnich zmianach legislacyjnych muszą być zgłaszane do aukcji, aby korzystać z pełnej taryfy gwarantowanej, średnia cena wyniosła około 6,8 eurocentów/kWh, a więc ok. 0,3 zł/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: