Ogromna dachowa instalacja PV powstanie w Brześciu Kujawskim

Ogromna dachowa instalacja PV powstanie w Brześciu Kujawskim
LPP

Trwają prace wykończeniowe na terenie nowego centrum dystrybucyjnego LPP w Brześciu Kujawskim. W ramach wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku na dachu budynku zainstalowano 4 tysiące paneli fotowoltaicznych.

Polski producent odzieży LPP w styczniu br. rozpoczął budowę swojej największej inwestycji logistycznej – centrum dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim, którego początek działalności operacyjnej zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku.

Koszty funkcjonowania obiektu zmniejszy umieszczona na hali w Brześciu Kujawskim jedna z największych dachowych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

REKLAMA

Dachowa instalacja zajmie powierzchnię ponad 7 tys. m2 i osiągnie docelowo moc 1,5 MW. Tyle ma wystarczyć do produkcji w skali roku około 1,5 GWh energii elektrycznej, która zasili infrastrukturę LPP, a nadwyżki trafią do sieci.

– Pozyskiwanie energii słonecznej na potrzeby działalności centrum dystrybucyjnego to pionierski projekt dla LPP. Chcemy, aby nasze obiekty logistyczne były przyjazne nie tylko pracownikom, ale i środowisku oraz lokalnym społecznościom, stąd też wyposażamy je w kolejne, coraz bardziej zaawansowane systemy redukcji CO2 oraz rozwiązania ograniczające zużycie wody i energii – komentuje Łukasz Piwoński, dyrektor ds. administracyjno-technicznych LPP.


Instalacja o mocy 1,5 MW zajmie połowę powierzchni dachu centrum dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim. LPP chce sprawdzić, jak działanie fotowoltaiki będzie wyglądać w praktyce, a w przypadku pozytywnych doświadczeń ma przeznaczyć pod PV również pozostałą część dachu.

REKLAMA

– Mamy nadzieję, że podczas użytkowania instalacji poznamy jej walory w praktyce i będziemy mogli podejmować decyzję co do podobnych rozwiązań w naszych kolejnych obiektach. Nie wykluczamy też dalszej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w nowo powstającym Centrum Dystrybucyjnym w Brześciu Kujawskim – dodaje Łukasz Piwoński.

Zwykle w domach jednorodzinnych montuje się około 20 paneli fotowoltaicznych. Na naszym budynku jest ich 4000 – to tak, jakby 200 gospodarstw domowych w regionie zaczęło korzystać z zielonej energii, tym samym ograniczając jej pobieranie z mniej ekologicznych źródeł – wylicza dyrektor ds. administracyjno-technicznych LPP.

W centrum dystrybucyjnym LPP zlokalizowanym na terenie Brzeskiej Strefy Gospodarczej firma planuje wprowadzić również inne rozwiązania wpływające na poprawę efektywności energetycznej, jak system rekuperacji w pomieszczeniach biurowych, co pozwoli na odzysk nawet do 95 proc. ciepła.

W budynku przewidziano także zastosowanie systemu BMS (Building Management System), który pozwala na integrację funkcjonalną modułów automatyki, elementów monitoringu pracy urządzeń i zużycia energii, a także instalacji technicznych obiektu: oświetleniowej, grzewczej, klimatyzacyjnej i wentylacyjnej.

Obiekt wyposażony zostanie również w system progresywnego oświetlenia LED dopasowującego natężenie światła do warunków pogodowych i pory dnia – tak, aby zapewnić we wnętrzu komfort pracy przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu zużycia energii.

Obecnie spółka jest w procesie certyfikacji BREEAM, będącej jedną z najczęściej stosowanych w Europie metod oceny budynków pod kątem ich zgodności ze standardami budownictwa przyjaznego dla środowiska. LPP chce, aby do 2023 roku wszystkie jego nowe obiekty budowlane objęte były certyfikacją BREEAM.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.